Podľa najnovších správ Inštitútu výživy a výživy Slováci zneužívajú doplnky stravy, ktoré sú považované za náhradu pestrej stravy. Zistilo sa, že najpredávanejšie sú prípravky s horčíkom, probiotiká, prípravky na posilnenie kostí, svalov a kĺbov, doplnky na chudnutie a takzvané kozmetické prípravky.

A treba pripomenúť, že takéto nadmerné suplementovanie nie je bezpečné a ľudia, ktorí doplnky stravy užívajú sami, sú vystavení zvýšenému riziku srdcového infarktu, mŕtvice či zhubných nádorov. Ako teda čeliť tejto prílišnej horlivosti?

Odborníci argumentujú potrebou vzdelávania v oblasti výživy, aby si ľudia uvedomili, že vyvážená strava je schopná poskytnúť nášmu telu živiny potrebné na udržanie zdravia. Pre najmenších, už aj predškolákov, by sa oplatilo absolvovať takéto výživové workshopy, pretože čím skôr začneme dbať o správne návyky, tým dlhšie sa neskôr budeme tešiť dobrému zdraviu.

Aké doplnky užívať?

Všetky doplnky výživy treba brať rozumne a zodpovedne. Vyberajme len návrhy od renomovaných firiem. Každý doplnok by mal byť správne vybraný pre naše potreby. Vďaka tomu sa vyhneme zbytočným rizikám.

Fosfor – aký je jeho význam pre telo? Fosfor je jedným z tých prvkov, ktorých nedostatok môže spôsobiť vážne následky. Je potrebný na stavbu zdravých, nových telesných buniek. Je najdôležitejší pri posilňovaní kostí a zubov. Preto by nemalo chýbať v prírodných zložkách, ktoré prijímame. Nájdeme ho v:

  • cereálne výrobky, napríklad chlieb, vločky atď.
  • syr,
  • rôzne druhy mäsa,
  • v strukovinách.

Ako predchádzať jeho nedostatku? Vyvážená strava by nám mala zabezpečiť dostatočné množstvo fosforu. V niektorých situáciách však bude potrebné siahnuť aj po doplnkoch s obsahom tohto prvku. Ak spozorujeme príznaky ako oslabenie skloviny, zubov a pod. – treba myslieť na vhodnú suplementáciu.

Doplnky selénu

Prípravky na báze selénu sa osvedčia v mnohých významných funkciách organizmu, poskytujúc užívateľom efektívne pôsobenie. Samozrejme, veľa závisí od toho, či ich budeme pravidelne užívať. V súčasnosti sú tieto typy doplnkov stravy obľúbené najmä medzi ľuďmi, ktorým záleží na ich antioxidačnom účinku.

Z tohto dôvodu ich odporúčajú aj špecialisti. Treba si tiež uvedomiť, že selén všestranne podporuje náš organizmus, predovšetkým z hľadiska imunity. Ak má niekto sklony k častým infekciám, rozhodne by sa mal rozhodnúť pre takéto posilňovanie – tým skôr, že selénové doplnky sú bežne dostupné a nie sú príliš drahé.

Za zmienku tiež stojí, že pravidelné užívanie selénu predchádza problémom s prostatou. V dôsledku toho by tento doplnok mal byť profylakticky používaný mnohými mužmi, ktorí sa starajú o svoje zdravie. Stojí za to zdôrazniť, že selén má priamy vplyv aj na obehový a nervový systém.

Previous post Tréning a chudnutie
Next post Proteínové doplnky pre kulturistov