Veľa sa hovorí o účinnosti proteínových a sacharidových doplnkov, ktoré používajú športovci. O týchto produktoch vzniklo mnoho mýtov – že sú patogénne, ich konzumácia sa môže ukázať ako závislosť a účinky nie sú dlhodobé. Stojí za to bojovať proti týmto deformáciám a dokázať, že tieto výrobky sú úplne bezpečné a dokonale plnia svoju úlohu. Výživové látky sú dostupné v predajniach venovaných športovcom – predajca by mal poznať ich zloženie a poradiť, ktoré budú ideálne pre danú športovú disciplínu. Stojí za to vybrať tie výrobky, ktoré vyrábajú osvedčení výrobcovia.

Sú živiny účinné?

Pokiaľ sa používajú pravidelne, v konkrétnych časoch dňa a podporujú každodenný tréning – áno. Úlohou suplementov je nielen podporovať prirodzený proces budovania odolných svalových vlákien, ale aj predchádzať ich katabolizmu, teda pomalému rozpadu nadmernou námahou. Doplnky navyše obsahujú množstvo cenných vitamínov.

Živiny zlepšujú rovnováhu bielkovín

O tom, že bielkoviny sú potrebné pre správne fungovanie organizmu, netreba nikoho presviedčať. Buduje svaly a iné tkanivá a je tiež zdrojom energie pre telo. Pri športovaní sa výrazne zvyšuje dopyt po bielkovinách. Nečudo, že čoraz viac športovcov vrátane amatérov okrem správnej stravy siaha aj po špeciálnych proteínových doplnkoch a rôznych doplnkoch stravy s obsahom bielkovín.

Pri rozumnom používaní by nemali predstavovať hrozbu pre naše zdravie. Vždy však stojí za to byť pod dohľadom lekára. Na čo slúžia proteínové doplnky? V prvom rade veľmi dobre dopĺňajú rovnováhu bielkovín. Intenzívny tréning dokáže veľmi efektívne narušiť zložitý systém tela.

Dopyt po bielkovinách, vitamínoch a iných živinách sa potom zvyšuje. Užívaním doplnkov sa všetko vráti do normálu. Proteínové doplnky sú dôležité najmä pri športoch, kde je dôležitá vysoká svalová hmota. Vďaka nim môže anabolizmus získať výhodu nad katabolizmom.

Vitamínové doplnky pre športovcov

Vitamíny a mikroelementy, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, sú tiež dôležité pre športovcov, rovnako ako všetky proteínové a sacharidové doplnky. Správne množstvo vitamínov zabezpečuje správne fungovanie nášho tela. Vitamíny ovplyvňujú nielen prenos špecifických elektrických impulzov, ale aj fungovanie svalov, teda ich kontrakcie a relaxáciu.

Vitamíny tiež ovplyvňujú špecifické chemické reakcie v tele. Ich prítomnosť je povinná. Vitamíny a mikroprvky v strave športovca sú dôležité z hľadiska výkonnosti organizmu – ich nedostatok spôsobuje oveľa rýchlejšiu stratu vody a pokles fyzickej zdatnosti. Nedostatok mikroživín sa premieta aj do nesprávnej svalovej práce.

Ako doplniť vitamíny?

Spôsobov je viacero. Najbežnejšie je samozrejme užívanie multivitamínových kapsúl, ktoré komplexne dodajú telu vitamíny a mikroelementy. Ďalším spôsobom je použitie živín obsahujúcich množstvo vitamínov.

Previous post Živiny pre svalovú hmotu – ktoré sa oplatí vyberať?
Next post Cvičenie na nohy – čo sa oplatí vedieť?