Budovanie svalovej hmoty si v skutočnosti vyžaduje dva kľúčové faktory, ktoré tvoria skutočný základ celého tohto snaženia. Týmito faktormi sú správne naplánovaná strava s kalorickým prebytkom a vybraný tréning, ktorý premení poskytnutú energiu na svalovú hmotu.

Treba však pamätať na to, že celý proces môžete podporiť vhodnou suplementáciou stravy, ktorá nedostatky v tele doplní a telo rýchlo prejde na budovanie svalovej hmoty a s výsledkami budeme oveľa spokojnejší. Najobľúbenejšou a zároveň najbezpečnejšou látkou podporujúcou proces tvorby svalov je kreatín, ktorý stimuluje svalové tkanivo k rýchlejšiemu rastu.

Odporúča sa začiatočníkom, ktorí sa nezaoberali inými stimulantmi tohto typu. Ďalším riešením je proteín, ktorý je možné pridávať do rôznych jedál v prášku. Bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalov, ktorý pri budovaní svalov nesmie chýbať.

Ako užívať proteínové doplnky?

Je veľmi ťažké zabezpečiť správnu hladinu bielkovín v každodennej strave športovca. Nepochybne z tohto faktu vyplýva obrovská obľuba proteínových suplementov, ktoré sú takmer nevyhnutnosťou pre každého trochu profesionálnejšie športujúceho človeka. Dávka proteínového doplnku závisí od individuálnych potrieb organizmu.

Najbežnejšie dávkovanie je jedna alebo dve dávky denne: prvá po prebudení, druhá medzi jedlami alebo pred spaním. Výkonný športovec môže do stravy zaradiť ďalšie bielkoviny, ktoré by mal skonzumovať približne pol hodiny po tréningu. V prípade diéty bez obmedzenia denná potreba bielkovín nepresahuje 40 g.

Ak použijeme redukčný program, môže to byť naraz od 50 do dokonca 100 g bielkovín. Pre takýchto ľudí sú určené proteínové doplnky so zvýšenou BV – obľúbené proteínové bomby. Zvyšujú šancu na rýchle chudnutie a redukciu tuku, výrazne urýchľujú metabolizmus.

Kazeín v živinách

Už sa stalo pravdou tvrdiť, že diéta je úspešná na 70 %. Medzi všeobecne známe patrí aj fakt, že bielkoviny sú jedným z najdôležitejších stravovacích prvkov pre ľudí, ktorí cvičia hoci len základne. Nie vždy konzumáciou tých najzdravších jedál, napríklad, dokážeme telu dodať správne množstvo, preto sa suplementácia bielkovín stala medzi športovcami veľmi populárnou.

Výrobcovia ponúkajú v tomto smere veľa možností. Najpopulárnejší je srvátkový proteín, no o nič horšie na tom nie je ani kazeín. Je to bielkovina živočíšneho pôvodu, bohatá na aminokyseliny. Kazeínový hydrolyzát sa telom okamžite vstrebáva, pôsobí antikatabolicky, a preto vďaka tréningu pomáha budovať svalovú hmotu. Hydrolyzát sa má použiť pred cvičením.

Micelárny kazeín treba konzumovať tesne pred spaním. Zabraňuje tiež katabolizmu počas obdobia odpočinku. Micelárny kazeín je jedným z najmenej spracovaných proteínov.

Previous post Vplyv športu na ľudské zdravie
Next post Sú živiny účinné v strave športovcov?