Pri intenzívnom silovom tréningu s ťažkými bremenami by ste mali pamätať nielen na užívanie prípravkov, ktoré zvyšujú svalovú hmotu, ale aj na prípravky, ktoré majú ochranný účinok na kĺby.

Veľká záťaž totiž veľmi negatívne pôsobí na kĺby a spôsobuje ich rýchlejšie opotrebovanie, ak sa nestaráme o ich správnu ochranu. Tu prichádzajú na pomoc chondroitínové doplnky. Sú účinné pri prevencii stresovej artritídy a priaznivo ovplyvňujú aj vstrebávanie vápnika, čo pomáha posilňovať stavbu kostí. Dlhodobo chránia pred vznikom degeneratívnych ochorení kĺbov a tiež zmierňujú následky stuhnutosti kĺbov u starších ľudí.

Pred začatím intenzívneho tréningu s použitím ťažkých bremien by ste si preto mali dôkladne naplánovať suplementáciu stravy, aby ste sa vyhli nepríjemným následkom takýchto cvičení. Z dlhodobého hľadiska to umožní pokračovať vo vývoji bez toho, aby musel byť prerušený v dôsledku poškodenia alebo degenerácie kĺbov.

Predtým, ako začneme so suplementáciou

Mimoriadne dôležitou otázkou pred užitím prvej dávky doplnkov je vykonanie alergologických testov. Môže sa stať, že telo je alergické na niektorý z produktov obsiahnutých v danom prípravku.

Vedľajšie účinky môžu mať mnoho podôb. Môžu to byť ako nie veľmi závažné vracanie alebo hnačka, tak aj vážne život ohrozujúce otravy. Navyše, niektoré opatrenia, ak sa prijímajú dlhodobo, môžu zhoršiť vašu náladu, spôsobiť podráždenosť a dokonca spôsobiť vážne následky, ako je depresia alebo pretrvávajúca agresivita.

Niektoré doplnky stravy pre športovcov, najmä tie, ktoré ovplyvňujú rast svalovej hmoty, môžu obsahovať hormóny. Ich dlhodobý vplyv na organizmus je výrazný a je ľahké nájsť popisy v odbornej literatúre alebo na internete. Ich mimoriadne negatívne účinky môžu pocítiť muži aj ženy. Môžu spôsobiť plešatosť, znížené libido a plodnosť, niektoré druhy rakoviny alebo zmeny nálady.

Taurín – doplnok, ktorý stojí za to mať na pamäti

Medzi doplnky stravy, ktoré by ste mali zaradiť do svojho plánu pre dobrú postavu, patrí taurín. Podieľa sa na transporte škodlivých látok, detoxikuje bunky a tým prispieva k ich rýchlejšej regenerácii.

Ako dokazujú mnohé vedecké štúdie, doplnky stravy s obsahom taurínu znižujú hladinu serotonínu. Tento hormón je okrem iného zodpovedný za únavu z čítania a ospalosť. Jeho pokles má teda za následok nával energie a dlhotrvajúce zvýšenie odolnosti voči únave spôsobenej tréningom. Z tohto dôvodu doplnky s obsahom taurínu tak netrpezlivo kupujú návštevníci posilňovní, ale aj bežci na dlhé trate. Najmä maratónci potrebujú dodatočnú dávku energie na trase, aby mohli súťaž dokončiť. Nápoje s taurínom poskytujú injekciu veľmi potrebnej sily.

V posledných rokoch sa väčšina energetických nápojov a doplnkov stravy zmenila z prírodného na syntetický taurín. Je to spôsobené tým, že je lacnejší na získanie a jeho vlastnosti a účinky na organizmus sú totožné s prírodnými.

Previous post Ako variť zdravšie?
Next post Kardio tréning – cvičiť môžete kdekoľvek