V posledných rokoch sa stále viac ľudí rozhoduje pre vegánsky alebo vegetariánsky životný štýl. S týmto rozhodnutím prichádza mnoho otázok a rozhodnutí, ktoré musia byť urobené v súvislosti s potravinami, ktoré si jedáte. Jednou z hlavných oblastí, kde môže byť ťažké rozhodnúť, sú bielkoviny. V tomto článku sa pozrieme na rozdiely medzi vegánskymi a vegetariánskymi bielkovinami a na to, ktoré sú lepšie pre váš organizmus.
Vegánske bielkoviny
Vegánske bielkoviny sú zdroje bielkovín, ktoré neobsahujú žiadne živočíšne produkty. Toto zahŕňa ovocie, zeleninu, strukoviny, oriešky a semená. Aj keď sa zdá, že vegánska strava môže byť chudobná na bielkoviny, existuje mnoho možností, ako získať dostatok bielkovín bez konzumácie mäsa alebo mliečnych výrobkov.
Strukoviny sú vynikajúcim zdrojom vegánskych bielkovín a zahŕňajú fazuľu, hrášok, šošovicu a cícer. Oriešky a semená sú ďalšou možnosťou a môžu byť konzumované samotné alebo pridané do jedál. Napríklad, 1 šálka mandlí obsahuje približne 20 gramov bielkovín a 2 lyžice slnečnicových semien obsahujú asi 5 gramov bielkovín.
Vegetariánske bielkoviny
Vegetariánske bielkoviny sú podobné vegánskym bielkovinám, ale zahŕňajú aj niektoré živočíšne produkty, ako sú vajcia, mliečne výrobky a med. Vegetariáni môžu tiež konzumovať rôzne druhy mäsa vrátane kuraciny, hovädzieho mäsa, rybieho mäsa a hydiny.
Mliečne výrobky sú vynikajúcim zdrojom vegetariánskych bielkovín a zahŕňajú mlieko, jogurt a syry. Vajcia sú ďalšou možnosťou a jedno celé vajce obsahuje približne 6 gramov bielkovín. Rovnako ako pri vegánskych bielkovinách, aj u vegetariánov sú strukoviny a oriešky dobrým zdrojom bielkovín. Kuracina a hydina sú tiež vynikajúcim zdrojom bielkovín pre vegetariánov, avšak hovädzie mäso a ryby sa zvyčajne nezahrňujú do vegetariánskej stravy.
Ktoré sú lepšie?
Nie je možné jednoznačne povedať, ktoré sú lepšie – vegánske alebo vegetariánske bielkoviny. Obe možnosti sú dobrým zdrojom bielkovín a závisí to od preferencií a potrieb každého jednotlivca. Niektorí jedinci môžu byť vegetariáni, pretože sa im zdá ťažké získať dostatok bielkovín z vegánskej stravy, a tak volia možnosť zahrnúť mliečne výrobky a vajcia do svojho jedálnička. Iní sa rozhodnú pre vegánsku stravu z etických alebo zdravotných dôvodov.
Je však dôležité, aby ste si udržiavali správne množstvo bielkovín v svojom jedálničku bez ohľadu na to, či ste vegán alebo vegetarián. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) by mal dospelý jedinec denne prijať minimálne 0,8 gramov bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. To znamená, že pre osobu vážiacu 68 kilogramov by to znamenalo prijať minimálne 54 gramov bielkovín denne.
Vegánska a vegetariánska strava môže byť zdravá, ak je správne naplánovaná a zahrňuje dostatočné množstvo bielkovín a ďalších živín. Dôležité je tiež zvážiť, že aj bielkoviny z mäsa môžu byť súčasťou zdravej stravy, ak sa konzumujú s mierou a v rámci zdravého jedálnička.