Stavba tela je hlavným problémom pri budovaní svalového tkaniva, silovom tréningu a budovaní svalov. Zdá sa, že podsadití ľudia s vysokou hmotnosťou si ľahšie vytvoria uspokojujúcu a silne vyzerajúcu postavu. Za zmienku však stojí, že štíhli ľudia nemajú problém s redukciou telesného tuku.

Vhodnou živinou pre rozvoj svalov u štíhleho človeka je tzv gainer. Ako sa líši od bežného proteínového doplnku? Ide o unikátnu kombináciu bielkovín a sacharidov. Gainer ovplyvňuje pozitívnu energetickú bilanciu tela počas tréningu. Ľudia s rýchlym metabolizmom rovnako rýchlo strácajú potrebnú energiu, ktorú využívajú svaly, obehový systém, nervový systém a celé telo.

Gainer túto energiu dopĺňa a zároveň vyživuje svaly, komplexne podporuje telo kulturistu. Ak máme podváhu, a predsa veľkú vrstvu tuku – najskôr ju zredukujte, až potom siahnite po gaineri. Suplementácia suplementom typu gainer môže prebehnúť kedykoľvek.

BCAA – oplatí sa užívať?

Pojem BCAA sa objavuje medzi účinnými suplementmi odporúčanými kulturistami. Ľudia, ktorí začínajú svoje dobrodružstvo s posilňovňou, sa často pýtajú, čo je to za prípravok a či sa oplatí ho použiť. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré sú účinnými proteínovými prekurzormi. Suplementy s vysokou koncentráciou BCAA sú v porovnaní s inými proteínovými prípravkami relatívne drahé, ale rozhodne účinnejšie. Stojí za to povedať, že vo väčšine proteínových doplnkov je určité percento BCAA, ale je ich menej ako v prípravkoch zameraných len na túto látku.
Základným pôsobením BCAA je zvýšená vytrvalosť a výkonnosť organizmu ako aj rýchla potréningová regenerácia. Vďaka veľkej a rýchlej stráviteľnosti sa vyznačujú vlastnosťou zabraňovať katabolizmu svalov, čo ovplyvňuje ich rozvoj a silu, pričom podporujú redukciu telesného tuku.

Relatívne starostlivo preskúmané aminokyseliny s rozvetveným reťazcom sa považujú za jednu z najúčinnejších živín dostupných na trhu doplnkov.

Chondroitín a glukosamín – dvojitá podpora kĺbov

Počas tréningu prechádzajú kĺby značnou skúškou. Ich mobilita medzi ľuďmi, ktorí pravidelne trénujú v telocvični, je ohrozená. Často sa vyskytujú zranenia, nedostatočné množstvo synoviálnej tekutiny, bolesť a opuch. Čo robiť v tejto situácii?

Najúčinnejšie látky ovplyvňujúce stav a pohyblivosť kĺbov sú chondroitín a glukosamín, často používané v doplnkoch výživy na podporu kostného a kĺbového systému. Glukozamín ovplyvňuje tvorbu kolagénu, ktorého väčšie množstvo zlepšuje pohyblivosť kĺbov a komfort pohybu. Chráni tiež náš kostrový systém pred zraneniami. Pravidelným užívaním glukosamínu môžeme pozitívne ovplyvniť saturáciu kostí vápnikom, pôsobí protizápalovo a analgeticky.

Chondroitín je zložka kĺbovej chrupavky, ktorá pôsobí ako druh kĺbového tlmiča. Zvýšením koncentrácie tejto látky v chrupavke sú kĺby chránené a menej vyťažené pri pohybe alebo cvičení. Tieto látky sú zvyčajne dostupné vo forme ľahko stráviteľných kapsúl.

Previous post Zdravé stravovanie – neexistujú žiadne skratky
Next post Ako sa vyhnúť únave počas tréningu