Tréning bude účinný len vtedy, ak bude dostatočne dlhý a bude pozostávať z rôznych cvikov, najlepšie opakovaných niekoľkokrát. Čo ak však vaše telo začne pociťovať únavu, ktorá vám bráni pokračovať v cvičení?
Aby ste takýmto situáciám predišli, je najlepšie pred tréningom užívať vhodné suplementy, ktoré oddialia a znížia únavu, čo vám umožní cvičiť tak dlho, ako potrebujete. Ktoré doplnky sú v tomto prípade najlepšie?
Je dobré sa poobzerať po doplnkoch stravy, ktoré obsahujú napríklad beta-alanín. Ide o látku pôsobiacu priamo na nervový systém, vďaka čomu telo nepociťuje únavu ani pri veľmi intenzívnych tréningoch. Beta-alanín navyše zvyšuje vytrvalosť a koncentráciu a zabraňuje prekysleniu svalov po tréningu.
Ďalšou obľúbenou látkou proti únave je vysoko koncentrovaný kofeín, ktorý dodáva telu energiu a upokojuje nervový systém.
Aký nápoj si vybrať počas tréningu?
Nedá sa uprieť, že telo potrebuje dostatočnú hydratáciu. Keď začneme pociťovať smäd, siahneme po fľaši vody alebo sladkom nápoji. Mali by sme piť skôr, ako nám vyschne v ústach. Ktorý produkt je najúčinnejší na uhasenie nášho smädu?
Voda veľmi účinne uhasí náš smäd. Pri výbere minerálnej vody hľadíme na obsah cenných prvkov. Pri intenzívnom cvičení naše telo stráca množstvo minerálov. Väčšinou miznú s potom. Na ich vyrovnanie a zabezpečenie správneho fungovania organizmu nestačí piť vodu. Izotonický nápoj je tu dobrým riešením. Obsahuje nielen vodu, ale aj správnu dávku minerálov a vitamínov, ktoré rýchlo regulujú straty spôsobené cvičením.
Izotonické nápoje si môžeme kúpiť v supermarkete. V regáloch sú rôzne značky a veľkosti fliaš. Ďalším riešením je práškový nápoj, ktorý si rozpustíme počas alebo pred tréningom.
Živiny pred a po tréningu
Telo trénujúceho športovca potrebuje širokú škálu živín a energie. Môže ich získať z potravy, ale najúčinnejšie a ľahko stráviteľné sú tie, ktoré sa nachádzajú v špecializovaných živinách a doplnkoch. Kľúčovým faktorom však je, kedy si športovec cenné ingrediencie vezme – pred alebo po tréningu.
Pred tréningom (asi 2 hodiny pred jeho začiatkom) je dobré konzumovať proteínový doplnok. Najlepšie bude, ak to budú bielkoviny s rôznym stupňom vstrebania, napríklad srvátkové a rastlinné, aby efekt ich konzumácie pretrval dlho. Suplementáciu možno využiť aj počas tréningu, napríklad užívaním aminokyselín BCAA zodpovedných za anabolický efekt.
Čo by ste mali jesť po tréningu, závisí od formy cvičenia: sochárstvo alebo masové. V prípade hromadného tréningu môžete hneď po tréningu prijať sacharidy. V prípade sochárskeho cyklu by ste sa mali zastaviť pri aminokyselinách a glutamíne.