Potréningové doplnky sú produkty určené pre športovcov a ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Potréningové doplnky majú vysoko diverzifikované zloženie, ktoré podporuje regeneráciu organizmu, ako aj anabolické procesy potrebné na budovanie hodnotného svalového tkaniva.

Čo je súčasťou tohto typu produktu? V prvom rade v nich nájdeme sacharidy – sú potrebné na doplnenie energie stratenej počas tréningu. Je nevyhnutné, aby doplnok obsahoval jednoduché sacharidy, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do tela. Ďalšou zložkou týchto suplementov sú proteíny, ktoré brzdia katabolizmus svalov a priaznivo vplývajú na ich rozvoj najmä v post-tréningovej fáze, kedy je tento proces najsilnejší.

Suplementy obsahujú aj aminokyseliny BCAA, ktorých úlohou je predovšetkým inhibovať katabolizmus. Posledným, no nemenej dôležitým prvkom suplementov sú minerálne soli a vitamíny – tie sa počas tréningu rýchlo strácajú. Všetky tieto zložky tvoria vašu každodennú stravu.

Kto a kedy by mal konzumovať doplnky výživy po tréningu?

Potréningové doplnky sú určené pre všetkých športovcov, profesionálnych aj amatérskych, ktorí potrebujú po intenzívnom tréningu vhodné doplnenie živín. Počas tréningu telo spolu s potom stráca minerály a vitamíny a sacharidy sa využívajú na tvorbu glykogénu.

Vďaka látkam obsiahnutým v potréningových suplementoch je možné tieto nedostatky efektívne doplniť. Potréningové doplnky, ako už názov napovedá, by ste mali užívať ihneď po tréningu na podporu regeneračných procesov a budovania svalov – pretože hlavne po tréningu sa začína proces ich budovania. Potréningové doplnky sa oficiálne delia na dva typy – s obsahom kreatínu a živín bez ich prídavku.

Živiny s kreatínom sú zamerané na podporu anabolických procesov a regeneráciu. Produkty tejto triedy bez kreatínu sú primárne zamerané na regeneráciu organizmu. Tento druh živín si môžete kúpiť v športových a internetových obchodoch.

Sú doplnky pred a po tréningu bezpečné a zdravé pre telo?

O bezpečnosti športových živín sa veľa hovorí – opakovane sa kladú otázky o bezpečnosti ich užívania, ako aj o ich zložení. Je dôležité si uvedomiť, že tieto produkty vznikli ako výsledok mnohých testov a laboratórnych kontrol, ktorých cieľom nebolo len určiť optimálne hodnoty všetkých zložiek, ako aj bezpečnosť ich príjmu.

Doplnky sú vytvorené na základe výskumu správania sa tela po tréningu a miery, do akej telo odoberá konkrétne živiny. Živiny, ako každý iný doplnok stravy, treba brať opatrne, najmä v prípade športovcov. Nesprávne zvolené dávky živín môžu spôsobiť, že telo nahromadí príliš veľké množstvo špecifických zložiek, čo sa môže preniesť napríklad do tukového tkaniva.

Doplnky by sa mali zvyčajne užívať tesne pred alebo bezprostredne po tréningu, aby fungovali čo najefektívnejšie. Suplementy dostanete v športových predajniach, tiež v posilňovniach, ale aj v internetových obchodoch špecializovaných na športové produkty.

Previous post Ako sa vyhnúť únave počas tréningu
Next post Aké cviky robiť na posilnenie hornej časti tela?