Správne stravovanie je ideálny spôsob, ako dosiahnuť dobré zdravie a tiež závideniahodnú telesnú hmotnosť. Chudnutie týmto spôsobom je jednoduché, keďže nemusíte hladovať ani počítať kalórie. Nevýhodou mnohých programov na chudnutie je, že neuznávajú dlhodobé zdravotné ciele.

Nabádajú vás, aby ste sa zamerali skôr na počítanie kalórií ako na zavádzanie zdravých návykov. Ak sa však rozhodneme zamerať len na konkrétne množstvo kalórií, môžeme jesť všetky nesprávne jedlá. Ďalším bežným spôsobom je obmedziť alebo nejesť vôbec. To samozrejme tiež neprospieva dlhodobému zdraviu, pretože vám to neumožňuje sústrediť sa na jedenie tých najzdravších potravín.

To môže viesť k zlým návykom. Napríklad, hoci má stredomorská strava určité výhody, obhajuje vysokú konzumáciu veľmi nezdravých potravín. Z tohto dôvodu sú mnohé črty stredomorskej stravy veľmi nezdravé a prispievajú k množstvu zdravotných porúch.

Tipy na chudnutie

Mali by ste jesť málo a často. Pravidelné stravovanie počas dňa vám pomôže zabezpečiť stály prísun živín a zvýšiť rýchlosť metabolizmu. Môže sa to zdať neuveriteľné, že jedenie často pomáha schudnúť, ale je to tak. Nikdy by ste nemali vynechávať raňajky.

Začať deň šálkou kávy nie je veľmi dobrý nápad. Vynechanie raňajok je istý spôsob, ako spomaliť metabolizmus a zvýšiť pravdepodobnosť naberania telesného tuku. Každý, kto sa chce zbaviť nadbytočných kilogramov, by sa preto mal každé ráno postarať o zdravé raňajky. Tiež by ste mali vypiť 2-4 litre vody. Voda je hlavnou zložkou v tele a je nevyhnutná pre správnu funkciu mozgu, orgánov a svalov.

S vodou sa tiež môžete cítiť celkovo lepšie. Jednou z veľkých výhod vody je aj jej úloha pri potláčaní chuti do jedla. Proteín je stavebným kameňom chudého tkaniva – vďaka nemu bude trávenie v strave plnšie, rýchlejšie a dlhšie. Preto by ste sa mali uistiť, že každé vaše jedlo obsahuje zdravú porciu chudých bielkovín.

Móda pre zdravie

Móda pre zdravý životný štýl, našťastie, nahradila tú, ktorá nabádala byť len tou najvychudnutejšou verziou samého seba. V súčasnosti sa kladie menší dôraz na ideálne rozmery. Oveľa dôležitejšie je však cítiť sa dobre vo svojej koži. Tento cieľ však dosiahnete len starostlivosťou o seba.

Chudý neznamená vždy šťastný. Na druhej strane zdravý je to, čo znamená radostný. Preto lekári s takým optimizmom vítajú zmenu trendov v spoločnosti. Ľudia namiesto toho, aby jedli čo najmenej, volia racionálne stravovanie. Namiesto presilového tréningu bola dobre naplánovaná a najmä aktuálnym schopnostiam prispôsobená pohybová aktivita.

Ostáva dúfať, že spoločnosť opäť nepodľahne vidine šťastia dosiahnutého štíhlosťou. Tým skôr, že jej dodržiavanie viedlo k mnohým vážnym spoločenským problémom, ako sú poruchy príjmu potravy či závislosť od fyzickej aktivity. Ľudia potrebujú zdravie, aby prežili v týchto náročných časoch.

Previous post Fitness a chudnutie pomocou smartfónu
Next post Budovanie svalov u štíhleho človeka – aké suplementy užívať?