Glykogén je veľmi dôležitou zásobnou formou cukru v organizme, ktorá sa ukladá v pečeni a svaloch. V tomto článku si priblížime všetko, čo by ste mali vedieť o glykogéne, ako funguje a aké má významné úlohy v tele.

Čo je glykogén a ako sa tvorí?

Glykogén je polysacharidový polymer, ktorý sa tvorí spojením glukózových jednotiek. V tele sa tvorí z prebytku cukru, ktorý nie je potrebný okamžite na energetické účely. Keďže sa cukor neukladá v tele priamo, ale iba v podobe glykogénu, táto zásoba cukru môže byť využitá v prípade potreby.

Kde sa glykogén ukladá v tele?

Glykogén sa ukladá v dvoch hlavných orgánoch – v pečeni a v svaloch. V pečeni slúži glykogén ako zásobník cukru pre celé telo. Keďže pečeň je schopná uvoľňovať cukor do krvného obehu, glykogén uložený v pečeni môže byť využitý aj pre iné orgány. V svaloch sa glykogén ukladá ako zásobník pre miestne energetické potreby svalov.

Aký je význam glykogénu v tele?

Glykogén je dôležitou zásobou cukru, ktorá umožňuje organizmu prekonať krátkodobé obdobia nedostatku energie. Keďže sa cukor v tele neukladá priamo, ale iba v podobe glykogénu, zabezpečuje sa tým, že organizmus má dostatočnú zásobu cukru aj v prípade, že ho nie je dostatok v potrave.

Ako sa glykogén využíva v tele?

Keď organizmus potrebuje energiu, rozkladá glykogén späť na glukózu, ktorá je potom oxidovaná na energiu. Pri dlhodobom pôsobení stresu alebo vytrvalostnom športe sú svaly hlavnými spotrebiteľmi glykogénu, ktorý im poskytuje potrebnú energiu na prácu. V prípade, že svaly vyčerpajú svoju zásobu glykogénu, dochádza k únave.

Aké sú zdroje glykogénu v potrave?

Glykogén sa nevyskytuva v potrave priamo, ale organizmus ho môže tvoriť z jednoduchých cukrov, ako sú glukóza a fruktóza, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine a sladkých potravinách. Taktiež sa dá tvoriť zaminovaním proteínov v potrave, avšak tento proces je veľmi zložitý a organizmus ho využíva len v extrémnych situáciách.

Ako sa dá zvýšiť zásoba glykogénu v tele?

Zásoba glykogénu v tele sa zvyšuje pravidelným príjmom sacharidov a glykogén sa ukladá hlavne do svalov. Ak sa svaly aktívne využívajú, môže byť zvýšená ich zásoba glykogénu vďaka nadbytku sacharidov v potrave. Väčšina športovcov si pred pretekmi a tréningom dopĺňa zásobu glykogénu konzumáciou sacharidov.

Aký vplyv má glykogén na chudnutie?

Glykogén nemá priamo vplyv na chudnutie, pretože ide o zásobnú formu cukru a nie o tuk. Avšak, ak sa telu nedodá dostatok sacharidov, organizmus začne čerpať energiu z tukových zásob, čo môže pomôcť pri chudnutí.

Aký vplyv má glykogén na výkon športovcov?

Glykogén má kľúčový vplyv na výkon športovcov, najmä pri anaeróbnych športoch, ako sú napríklad silové športy alebo krátkodobé výkony s vysokou intenzitou. Keďže glykogén sa ukladá v svaloch, umožňuje to svalom vykonávať prácu vďaka energetickému zdroju, ktorý má k dispozícii.

Aké sú riziká nedostatku glykogénu v tele?

Nedostatok glykogénu v tele môže mať negatívny vplyv na energetickú úroveň, výkonnosť a fyzický výkon. Ak svaly nemajú dostatok glykogénu, nedokážu pracovať na plný výkon a môže sa objaviť únava. Taktiež môže dôjsť k nadmernej tvorbe ketónov, čo môže viesť k problémom s krvným tlakom a ďalším zdravotným rizikám.

Previous post Aminogram – čo to vlastne je a čo sa o ňom oplatí vedieť?
Next post Je najlepšie konzumovať proteínové doplnky pred alebo po tréningu?