Všetci okolo nás hovoria o zásadách zdravého stravovania, no keď sa spýtame, o čo v skutočnosti ide, konkrétnu odpoveď väčšinou nepočujeme. Aké sú teda tieto zásady zdravého stravovania? V prvom rade musíme jesť veľa zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú základné živiny pre naše telo.

Platí to najmä o zelenine, ktorá je neoceniteľným zdrojom vlákniny, vitamínov a fytochemikálií. Najnovšie odporúčania profesionálnych odborníkov na výživu zdôrazňujú, že by sme mali zjesť asi osem porcií zeleniny denne, aby sme racionálne pokryli všetky potreby organizmu. To znamená, že zelenina by mala byť súčasťou každého jedla, samozrejme v rôznych formách. Aká iná zelenina má vlastnosti?

Chránia pred rakovinou, znižujú krvný tlak a cholesterol. Dôležitá je aj pravidelnosť jedál a ich frekvencia. Najlepšie je zjesť päť jedál približne v rovnakom čase. Je potrebné vzdať sa rôznych druhov občerstvenia. Základom sú raňajky, ktoré regulujú celý cyklus výživy.

Zemiaková diéta, alebo zemiaky pre zdravie

Kto si myslí, že zemiaky vykrmujú, mýli sa. V skutočnosti sú všetky doplnky k večeri výkrmové, zatiaľ čo zemiaky sú zdravou a nízkokalorickou potravinou, na ktorej môžete navyše založiť svoju dvojtýždňovú diétu na chudnutie. Dobre uvarené alebo vyprážané zemiaky bez tuku majú veľa nutričných hodnôt a vitamínov.

Dôležité je, že konzumácia zemiakov je skutočne nízkokalorická. Zemiaková diéta funguje dokonale na chudnutie, preto sa ju oplatí vyskúšať aj dnes. Samotná diéta spočíva v konzumácii aspoň dvoch jedál na báze zemiakov každý deň. Vplyvom diéty je samozrejme zoštíhlenie, ale pomocou tejto diéty môžete svoje telo aj očistiť od toxínov a regulovať všetky procesy súvisiace s trávením potravy.

Zemiaková diéta má pozitívny vplyv aj na zdravie, pretože poskytuje veľa mikroživín, ktoré sú pre telo dôležité. Viac o zemiakovej diéte sa dozviete od výživového poradcu, ale oplatí sa zistiť aj čo nie čo na jej príprave bez tuku, najlepšie na pare.

Zdravé jedlá pre deti

Zdravé stravovanie by sa malo doma zaviesť hneď, ak príde bábätko. Rodičia sú za malého človiečika zodpovední a už od začiatku by mu mali dávať tie najlepšie vzory. Ak sa dieťa od začiatku stravuje zdravo, vyvážene, osvojí si tieto návyky oveľa ľahšie.

Nebude bojovať ani s obezitou, ktorá dnes bohužiaľ postihuje čoraz väčší počet detí. Jedlá by mali byť päť alebo aj šesť a mali by sme si ich rozložiť tak, aby dieťa mohlo jesť jedlo viac-menej každé 2-3 hodiny. Samozrejme, je zrejmé, že dieťa nebude chcieť jesť zeleninu, ktorá má matnú zelenú farbu. Tu by rodičia mali ukázať trochu kreativity a navrhnúť rôzne riešenia.

Najjednoduchšie je uviesť príklad na chlebíkoch, na ktoré sa dajú pripraviť rôzne vzory, poukladať zvieratká, postavičky a iné predmety, ktoré dieťa povzbudia k zelenine. Určite bude pre deti veľká zábava, keď budú môcť pripravovať jedlo spolu s rodičmi. Oveľa pravdepodobnejšie potom budú jesť, pretože si večeru pripravili sami.

Previous post Cvičenie na predlaktie doma
Next post Cvičenie na ramená