V poslednej dobe by sa mohlo zdať, že pre začiatočníkov v kulturistike je rozhodujúca veľkosť predlaktia. Čo by však mal robiť človek, ktorý nemá nablízku telocvičňu či fitko? Predlaktie je súbor svalov, ktoré potrebujú váhu, aby zostali napäté. Optimálny tréning predlaktia vieme vykonávať aj pomocou doma nájdeného vybavenia.

Pred cvičením sa vždy pamätajte na dôkladné zahriatie s osobitným dôrazom na svaly, ktoré budú počas tréningu najviac pracovať. Najprv zistite, čo presne máte doma. Na tréning predlaktia vám poslúžia dve veľké 5l fľaše vody a palica – môže byť akákoľvek odolná. Pri tomto cviku nasadíme fľaše na spomínanú palicu a zdvihneme ich k hrudníku, pričom sa snažíme udržať fľaše v pevnej polohe.

Chrbát musí byť rovný. Toto cvičenie sa snažíme robiť pomaly a opatrne. Ďalším dobrým cvikom na predlaktie môže byť používanie rovnakých fliaš, ale teraz ich pomaly dvíhame zhora, akoby sme ich chceli položiť na stôl.

Bicepsové cvičenia

Dobre trénované bicepsy sú dôkazom toho, že tvrdý silový tréning nie je márny. Použitím správnych cvikov už asi po mesiaci vidíme naozaj citeľné účinky našej práce. Cvik bicepsu je pomerne jednoduchý, stačí nám základné cviky s váhami vhodne prispôsobenými našim silovým predispozíciám.

Okrem toho je tiež dôležité pamätať na to, že bicepsy sú zapojené do mnohých viackĺbových cvičení. Vidno to okrem iného pri: mŕtvom ťahu, príťahoch, veslovaní s činkou. Na precvičenie bicepsu nám stačia tri cviky, zopakované celkovo cca 10 – 13 sérií.

Nezabudnite ich však v intervaloch medzi sériami dôkladne pretiahnuť, ako po každom inom svalovom tréningu. To má vplyv na oveľa rýchlejšiu regeneráciu a veľkosť našich bicepsov. Ak si dáme záležať na dôkladnom odcvičení a kompletnom efekte po ňom, strečing je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Keď vaše dieťa nechce cvičiť

Telesná výchova je stále vážnym problémom pre veľkú skupinu žiakov a ich rodičov. Napriek dlhoročným diskusiám sa učebné osnovy tohto predmetu nezmenili. A aj keď sú predpoklady zhora nadol dobré, učitelia sú stále problémom. Je pre nich ťažké pochopiť, že nie každý žiak má schopnosti a predispozície na dosahovanie dobrých športových výsledkov.

Stojí za to ho povzbudiť, aby vyvíjalo úsilie a úsilie, ale nemôžete ho stresovať zdôrazňovaním jeho nedostatkov. Žiaľ, učitelia na to často zabúdajú. Zdá sa, že vedia, že majú byť hodnotení za svoje úsilie, ale keď na to príde, vidia len preskočené metre alebo počet dotykov.

Deti by sa mali a musia čo najviac hýbať. Nesmú sa však stresovať kvôli ich slabému výkonu. Zdá sa, že riešením problému všadeprítomného prepúšťania by bolo vo veľkej miere rozšírenie ponuky športových aktivít. Aby si v nej každé dieťa našlo to svoje. Ak námaha prináša potešenie, potom určite dokážete povzbudiť tých najmenších, aby to urobili.

Previous post Zdravá, výživná večera
Next post Zásady zdravého stravovania