Svalnaté, vypracované chrbtové svaly sú u mužov rovnako žiaduce ako u žien tvrdý, pevný zadok. Chrbtové svaly, ako už názov napovedá, sú skupinou niekoľkých menších svalov tvoriacich jeden celok. Tréningový plán by mal byť zostavený tak, aby zapájal celý chrbát.

Ďalším krokom je zameranie plánu na jednu z dvoch možností: rozšírenie do šírky – dôraz na najširší sval chrbta, výsledkom čoho je tvar V alebo ich hrúbka – zameranie sa na trapézové, okrúhle a kosoštvorcové svaly. Pre začiatočníkov sa odporúčajú viackĺbové cvičenia stimulujúce nervový systém a zostavu chrbtových svalov: veslovanie s činkou, príťahy atď.

Mierne pokročilí používajú rozšírenú, ťažšiu verziu: krčenie s činkami, cvičenie s kladivom, príťahy, mŕtvy ťah atď. možnosti.

Ako urobiť sochu doma?

Sochu tela sme schopní urobiť sami doma, ale priznajme si, že existujú úžasné spôsoby, ako to urobiť bez obetí. Okrem tréningu je veľmi dôležitá aj strava, aby ste sa zbavili tuku a vody z tela. Pri usporiadaní stravy by sme mali obmedziť sacharidy na 150 gramov denne a prijímať ich len z ovocia a zeleniny a vzdať sa zemiakov, ryže a chleba.

Nedostatok sacharidov treba nahradiť zdravými tukmi, ako sú arašidové maslo, olivový olej a morské ryby. To, čo naše telo pri stavbe sochy potrebuje, sú predovšetkým bielkoviny, pretože až 3 gramy denne na každý kilogram nášho tela. Najlepšie potraviny s vysokým obsahom bielkovín sú vajcia, ryby, kuracie mäso a šošovica, samozrejme môžete použiť aj športovú výživu.

Keď prejdeme k tréningu, musíme si uvedomiť, že musí byť veľmi intenzívny, no nemusí byť dlhodobý. Pravdou je, že svalový tréning začína, keď už nemáme žiadnu silu. Na záver dodám o potrebe vypiť aspoň 2,5 litra minerálnej vody denne.

Čo je tyrozín a bude pre vás užitočný?

Tyrozín sa odporúča pre športovcov a ľudí na redukčnej diéte. Tyrozín je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela a udržanie zdravia. Športovci ho využívajú z dôvodu väčšej odolnosti tela pri tréningu a zlepšenia svalovej sily.

Tyrozín znižuje chuť do jedla a spôsobuje oxidáciu tukov z tela a tým znižuje telesnú hmotnosť a zlepšuje svalovú hmotu. Pripisuje sa to aj prítomnosti uvoľňovania rastového hormónu a zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo nám pomáha lepšie sa sústrediť.

Tyrozín je možné získať z produktov bohatých na bielkoviny, ako je tvaroh, banány, fazuľa lima, morka, avokádo, kuracie mäso, ryby, vajcia, ale naše telo si ho dokáže vyrobiť aj samo pomocou inej aminokyseliny nazývanej fenylalanín. Odporúčaná konzumácia tyrozínu pre športovcov je asi tridsať minút pred tréningom, aby sa svaly dlhšie neunavili. Avšak pre ľudí s hypertyreózou alebo migrénami sa tyrozín neodporúča.

Previous post Základné princípy tréningu
Next post Dostaňte sa do formy dostatočne skoro