Čím bližšie k letu, tým väčšia premávka v telocvičniach a fitness kluboch. Koniec jari je poslednou výzvou na zníženie telesného tuku. Tréningový plán by však mal začať stanovením cieľa. Čo chceme cvičením dosiahnuť – možno chceme schudnúť 10 kg alebo možno zmenšiť obvod pása o 5 cm. Vo chvíli slabosti stojí za to vrátiť sa k zachránenému cieľu a skúsiť si predstaviť, ako budeme vyzerať, keď sa nám ho podarí dosiahnuť.

Tréningový plán zameraný na zhadzovanie zbytočných kilogramov by mal pozostávať predovšetkým z kardio cvičení. Hovoríme o plávaní, bicyklovaní, behu či cvičení na stepperi. Aby ste zaznamenali prvé účinky, musíte intenzívne cvičiť aspoň trikrát alebo štyrikrát týždenne. Tréningový plán na redukciu telesného tuku by mal zahŕňať aj silový tréning.

Svaly aj v pokoji po intenzívnom tréningu využívajú energiu na svoju rekonštrukciu. Nič však nedosiahneme, ak nebudeme pravidelne cvičiť. Pravidelnosť a ochota konať nám určite zaručí štíhle telo.

Kruhový tréning – najlepšie riešenie?

Kruhový tréning je druh silového tréningu, takže naše telo by malo byť naň zakaždým správne pripravené. Umožňuje precvičiť rôzne svalové skupiny, pomerne široký výber typov cvikov a umožňuje ich vykonávať aj začiatočníkom.

Súbory cvičení by sa mali vyberať striktne pre zvolený cieľ tréningu. Zameriavame sa na čo najširší súbor svalov. Počet opakovaní sa môže líšiť. Veľa závisí od toho, na akej úrovni sme pri cvičení a či je naším cieľom masovka alebo skôr sochárstvo. Individuálne volíme aj váhu a dĺžku prestávok počas tréningu. Aby ste si pripravili tréningový plán a nebáli sa jeho účinkov, oplatí sa poradiť s odborníkom.

Na weboch a fórach je množstvo vzorových tréningových plánov, no je pochybné, že by nám to bez úprav vyhovovalo. Takýto plán by sme si mali pripraviť sami alebo s pomocou trénera. Ešte lepšie, keď bude kontrolovať aj náš progres v tréningu.

Hudba, ktorá vás „nakopne“

Motivácia – od nej v živote závisí takmer všetko. Záleží od motivácie, či v posilňovni nájdeme dostatok sily a ochoty aj cvičiť. Pomôcť si však môžete správnou náladou. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť hudbu. Nič nezlepší náladu tak ako naše obľúbené pesničky. Piesne počúvané v posilňovni však musia dať predovšetkým silu konať. Nemôžu to byť „obliečky“, ktoré vás uspávajú.

Na pomoc nám prichádza internet a všelijaké rebríčky s motivačnými pesničkami. Samozrejme, väčšina z nich je subjektívnym výberom tých, ktorí vytvárajú tento typ rebríčkov. Ľudia počúvajúci hard rock sa určite nebudú cítiť dobre s latino rytmami.

Hudba nás má v prvom rade naladiť, preniesť do sveta snov, kde je všetko možné. Ak správne naprogramujeme svojho hudobníka, bude pre nás oveľa jednoduchšie začať deň s dobrou energiou. Motivačná hudba by mala povzbudzovať k akcii, nie naopak. Stojí za to nájsť si chvíľku a urobiť si zoznam tých najmotivujúcejších skladieb sami.

Previous post Chrbtové svaly – tréning
Next post Zdravá, výživná večera