Začať s tréningom nie je jednoduché. Máme obrovské problémy s motiváciou, a keď nevidíme účinky, rýchlo nás to odradí. Aby sme tieto účinky urýchlili, cviky vykonávame rýchlo a nepresne. A tréning nie je šprint: dôležitá je presnosť každého cviku a stupňovanie náročnosti.

Nie je to o mučení, ale o pomalom privykaní tela na námahu. Ako to spraviť? V prvom rade je dôležitá koncentrácia. Počas tréningu nemôžeme myslieť na to, čo budeme robiť, keď prídeme domov, alebo čo budeme robiť o mesiac. Mali by sme sa sústrediť na to, čo robíme, na konkrétny sval, ktorý cvičíme.

Dôležité je aj pozorovanie svojho tela, ktoré vám má pomôcť sústrediť sa. Po tretie, mali by sme pamätať na regeneráciu. Každý tréning je pre nás vyčerpávajúci, preto by sme mali dbať na to, aby naša strava dopĺňala nedostatky, ktoré môžu v našom tele vzniknúť, ak intenzívne trénujeme. Osobitnú pozornosť treba venovať dostatočnej hydratácii organizmu.

Diéta pre svalovú hmotu

Diéta na svalovú hmotu by mala byť založená predovšetkým na produktoch s vysokým obsahom bielkovín, no musí obsahovať aj komplexné sacharidy. Ako vieme, bielkoviny sú hlavným stavebným kameňom svalov a sacharidy nám dodávajú silu počas intenzívneho cvičenia. Odporúčané množstvo bielkovín na každý kilogram telesnej hmotnosti je asi 2 gramy.

Produkty bohaté na bielkoviny sú napríklad hydinové mäso, ktoré obsahuje 31 gramov bielkovín na 100 gramov, ďalej chudé hovädzie mäso, v 100 gramoch má až 27 gramov čistých bielkovín, pochutnajú si aj ryby ako losos alebo tuniak. vysoký obsah bielkovín. Do nášho jedálnička sa oplatí zaradiť aj sóju, ktorá obsahuje až 20 gramov rôznych aminokyselín v pohári vareného obilia.

Nezabudnime ani na vajíčka, z ktorých naše telo najrýchlejšie vstrebáva bielkoviny a samozrejme dôležité sú syry a jogurty. Tiež stojí za to vedieť, že bielkoviny vo veľkom množstve nám môžu uškodiť tým, že poškodia obličky alebo pečeň. Preto pri takejto diéte musíte pamätať na piť veľa vody, čo nám pomôže vyčistiť obličky od škodlivých zložiek.

Zvážte zaradenie ovsených vločiek do vašej stravy, ak ste tak ešte neurobili

Ovsené vločky patria medzi najzdravšie potraviny. Najväčšiu skupinu ľudí, ktorí sa živia týmto pokladom prírody, tvoria športovci. Ovsené vločky zlepšujú fyzickú kondíciu a vytrvalosť, pretože sú zdrojom sily vďaka veľkému množstvu bielkovín a aminokyselín v nich obsiahnutých. Ovsené vločky sa odporúčajú aj chudnúcim ľuďom.

Vláknina v nich obsiahnutá je veľmi dobre rozpustná vo vode a rozpustená vláknina je väčšinou beta-glukán, ktorý spomaľuje procesy vstrebávania cukrov, čím zabraňuje priberaniu. Porcia ovsených vločiek má tiež veľa živín, s nízkym obsahom kalórií, čo nám umožňuje cítiť sa sýti po dlhú dobu.

Za zmienku tiež stojí, že ovsené vločky obsahujú selén, horčík a vitamíny skupiny B potrebné pre správne fungovanie nášho nervového systému a mozgu. Za zmienku stojí aj to, že ich môžeme jesť v mnohých podobách, najobľúbenejšie sú ovsené sušienky, ale vieme si z nich pripraviť aj chutný chlieb.

Previous post Záujem o zdravý život
Next post Chrbtové svaly – tréning