V posledných rokoch došlo k exponenciálnemu nárastu lifestylových programov a časopisov, t. j. časopisov, ktoré široko komentujú a radia v otázkach týkajúcich sa každodenného života. Nie sú v nich teda žiadne zábavné programy ani politika. Šport je na druhej strane zobrazený z čisto utilitárnej stránky, užitočnej pre amatéra, ktorý chce len začať trénovať.

Existujú však aj programy pre skúsených športovcov, napríklad popis a preskúmanie nového vybavenia alebo oblečenia na trhu. Veľmi dôležitým prvkom programovania takýchto staníc je samozrejme galaxia kulinárskych hviezd – výučba varenia, aby sme eliminovali živiny nepriaznivé v našej strave.

Je veľmi dôležité naučiť sa variť vedome a rozoznať dobré jedlá od tých pre nás úplne zbytočných – aj pri nakupovaní. Preto sú v poslednej dobe veľmi populárne programy, ktoré spotrebiteľom radia, ako rozlíšiť dobré produkty od zlých, ako využiť svoje práva a výsady a ako sa nenechať manipulovať efektívnymi obchodníkmi.

Zdravý život v médiách

V posledných rokoch médiá vyprodukovali množstvo materiálov o zdravom stravovaní, fyzickej aktivite, obliekaní a nakupovaní. Takéto programy dlhé roky kupovali poľské televízie zo zahraničia, no väčšina komerčných vysielateľov už nejaký čas kupuje len licencie a nachádza si vlastné národné celebrity a moderátorov, ktorí budú vedieť vytvoriť poľskú značku takéhoto programu.

Vďaka tomu sa objavilo mnoho angažovaných poľských kuchárov mladej generácie, ktorí v televízii ukazujú nielen to, ako variť, aby to bolo chutné – ale predovšetkým zdravé. Z takýchto programov sa dozviete, ako nezničiť vynikajúce ekologické a prírodné suroviny, na druhej strane vám ukážu ekonomické využitie zvyškov či pestovanie rastlín pre vlastnú kuchyňu.

Rozvrh obsahuje aj množstvo programov, ktoré amatérom ukážu, ako trénovať rôzne športové disciplíny, aký tréningový program si zvoliť, ako sa stravovať počas prípravy alebo aké oblečenie si kúpiť.

Zdravé chudnutie

Ľudia, ktorí chcú schudnúť, sa väčšinou sústredia na to, aby schudli čo najskôr a na svoje zdravie myslia až neskôr. To je veľká chyba, pretože pri rýchlom chudnutí v dôsledku novinovej diéty môžete dostať rôzne neduhy a dokonca aj choroby.

Väčšina diét, ktoré sú navrhované v tlači alebo na internete, skutočne spôsobuje veľmi rýchly úbytok hmotnosti, no zároveň má negatívny vplyv na naše telo. Napríklad bielkovinová diéta spôsobuje silné prekyslenie organizmu, čo môže viesť až k poškodeniu vnútorných orgánov, čo je nezvratný jav.

Najlepším riešením je preto samozrejme zájsť za odborníkom na výživu. Takýto človek by nám mal vypracovať vhodný jedálniček a prispôsobiť ho našim potrebám. Okrem vyváženej stravy je veľmi dôležité aj športovať a byť fyzicky aktívny. Vďaka tomu môžeme rýchlo a zdravo zhodiť nadbytočné kilogramy a cítiť sa skvele.

Previous post Zdravé a pohodlné
Next post Základné princípy tréningu