Ešte pred pár rokmi spirulinu Poliaci vôbec nepoznali. Dnes si čoraz viac uvedomujeme jeho vlastnosti a vieme, že by sa mal aspoň občas objaviť v našom jedálničku. Spirulina je riasa s veľmi vysokým obsahom plnohodnotných bielkovín.

Tvorí až 60% hmoty tejto rastliny, čo znamená, že každý, kto obmedzuje živočíšne bielkoviny, by mal spirulinu zaradiť do svojho jedálnička natrvalo. Zaujímavé je, že proteín zo spiruliny neprekysľuje organizmus. V tomto doplnku nájdeme aj veľa vitamínov skupiny B, vrátane vitamínu B12, ktorý v rastlinách zvyčajne chýba. Spirulina je aj celá abeceda ďalších vitamínov a minerálov: vitamíny A, C, E, D a ľahko stráviteľné železo, horčík, vápnik a draslík.

Obsahuje tiež kyselinu gamalinolovú, ktorá je v potravinách veľmi vzácna a je prirodzenou súčasťou ľudského mlieka. Podporuje imunitný systém, má protizápalové a antivírusové vlastnosti. Spirulina je dostupná vo forme rozpustného prášku alebo tabliet pre tých, ktorým vadí chuť prášku.

Glykemická záťaž

O glykemickom indexe sa veľa hovorí v súvislosti s diétami. O glykemickom zaťažení sa vôbec nehovorí. Vieme, že pre naše zdravie by sme mali siahať po produktoch s nízkym alebo stredným glykemickým indexom, pretože len takéto produkty nespôsobujú prudký skok v hladine cukru v krvi.

Okrem tejto závislosti je veľmi dôležitá aj glykemická nálož. Glykemická nálož sa vzťahuje na množstvo a kvalitu sacharidov v danom produkte. Ide o to, že produkty s veľmi vysokým glykemickým indexom konzumované v malých množstvách ovplyvňujú naše telo z hľadiska uvoľňovania inzulínu rovnako ako produkty s nízkym glykemickým indexom konzumované vo veľmi veľkých množstvách.

Varená mrkva sa napriek vysokému glykemickému indexu v malom množstve vyznačuje nízkou glykemickou náložou, vďaka čomu je – napriek nepriaznivému prvému indexu – ideálnym jedlom pre diabetikov, pre ľudí s inzulínovou rezistenciou a pre chudnúcich ľudí. Rovnako je to aj s inými výrobkami, ktoré sa zdanlivo neodporúčajú pri problémoch s cukrom.

Najlepší spaľovač tukov

Trh s doplnkami stravy pre športovcov v poslednej dobe ovládol spaľovače tukov. Ich prvoradou úlohou je regulovať metabolizmus organizmu tak, aby sa čo najrýchlejšie spálilo čo najviac telesného tuku.

Takéto pôsobenie vám umožňuje vybudovať optimálny tvar tela, ktorý nebude skrytý pod hromadami tuku. Na trhu je množstvo produktov známych ako spaľovače tukov a začiatočník v tejto oblasti môže mať problém s výberom tej najlepšej látky. Aktuálne rebríčky spaľovačov tuku jasne naznačujú, že Trizer je momentálne lídrom na trhu látok znižujúcich množstvo tuku v tele.

Medzi hlavné výhody tohto produktu patrí fakt, že trvalo ničí tukové tkanivo a umožňuje redukciu podkožnej vody z ľudského tela. Tento doplnok stravy si pochvaľujú predovšetkým chudnúci ľudia, ktorí vidia prvé účinky už po niekoľkých týždňoch užívania, ktoré je možné výrazne zintenzívniť použitím doplnkového optimálneho tréningového plánu.

Previous post Živiny, ktoré vám pomôžu relaxovať
Next post L-karnitín – spojenec v boji proti tuku