Spomedzi množstva doplnkov stravy dostupných na trhu sú v posledných rokoch obzvlášť obľúbené tie, ktoré sú určené predovšetkým pre vystresovaných ľudí, ktorí majú problémy s rovnováhou.

Obzvlášť módne v tomto segmente sedatívnych živín sú bylinné doplnky. Existuje mnoho bylín, ktoré sa používali už pred tisíckami rokov a ich opätovné využitie pri výrobe doplnkov si našlo široké spektrum priaznivcov. Sedatívne doplnky sú primárne určené na upokojenie srdcového tepu, vnútorné upokojenie a uľahčenie zaspávania.

Najlepšie sú na tento účel nielen lieky na spanie, ale aj staré a osvedčené bylinky ako napríklad mučenka – vo veľkom ju už používajú indickí šamani. Výťažky z chmeľu alebo vresu majú dodatočný upokojujúci a ukľudňujúci účinok, ktorý umožňuje uviesť ľudské telo a myseľ do vhodného stavu, ktorý vám pomôže zaspať. Pozostávajú z účinných látok ako rutín, flavanoidy či fytosteroly.

Doplnky vo svete športu

Používanie suplementov v procese biologickej regenerácie ľudského organizmu je veľmi bežné najmä v profesionálnom športe. Cyklistika je klasickým príkladom disciplíny, pri ktorej musí byť telo športovca deň čo deň pripravené na ďalšiu niekoľko sto kilometrov dlhú trasu.

Základom sú masáže a kúry zamerané na zmiernenie bolesti svalov, ako aj vhodné regeneračné kúpele. Telo každého športovca však potrebuje dodatočnú podporu pri regenerácii napríklad poškodených spojivových a svalových tkanív. Spomalenie metabolizmu či nedostatočná regenerácia svalov po cvičení sú vážne výzvy, ktoré môžu byť v prípade športu na najvyššej úrovni rozhodujúce pre medaily.

Preto v profesionálnych športových kluboch pracujú lekári a odborníci na výživu, ktorí dokonale poznajú pravidlá suplementácie a výživy športovcov. Zosúladiť vhodnú suplementáciu so športovcom nie je také jednoduché a intuitívne. Predtým je potrebné vykonať množstvo testov a meraní, aby sa zistilo, ktorý nedostatok minerálov alebo prvkov najviac ohrozuje.

Najpopulárnejšie mikroživiny

Medzi mikroživinami, ktorých nedostatky ľudia dokonale poznajú už dlhé desaťročia, dominujú vitamíny. Ich nedostatok môže byť v skutočnosti pre ľudský organizmus veľmi nepriaznivý, no v ére rýchleho občerstvenia a vysoko spracovanej stravy sa často stáva väčšou výzvou udržanie primeranej hladiny železa, vápnika či selénu v tele.

Vitamíny, vrátane najobľúbenejšieho vitamínu C, sú stále kráľovnami doplnkov a na trhu sa neustále objavujú nové vitamínové doplnky. Väčšina z nich ponúka všetky potrebné vitamíny v jednej porcii, no do módy sú čoraz viac produkty, ktoré zaručujú oveľa vyššiu kvalitu produktu a jeho špecializáciu.

Môžete si tak zakúpiť vitamín C prírodného pôvodu, ktorý zaručuje nielen vysokú vstrebateľnosť ľudským organizmom. Veľmi dôležitý je viacrozmerný účinok vitamínu C, ktorý je zodpovedný za metabolizmus, imunitu, sústredenie, podporuje tvorbu prirodzeného kolagénu a znižuje riziko poškodenia svalov pri náročnom fyzickom výkone.

Previous post Môžeš za svoju váhu metabolizmus?
Next post Jeho vysoká spirulina