Môže to byť lákavá myšlienka, ale keďže metabolizmus je prirodzený proces, naše telo má mnoho mechanizmov na jeho reguláciu, aby vyhovovalo našim individuálnym potrebám.

Len v ojedinelých prípadoch, keď sa náš metabolizmus spomalí z typických zdravotných dôvodov, ako je napríklad Cushingov syndróm alebo nedostatočná funkcia štítnej žľazy, môžeme povedať, že príčinou priberania je spomalený metabolizmus. Žiaľ, ide o zložitý proces, ktorý zahŕňa genetiku, hormonálne procesy, stravu a životné prostredie a životný štýl vrátane stresu a cvičenia. Všetky tieto faktory majú za následok nerovnováhu v energetickom hospodárení nášho tela.

Priberáme tým, že prijímame viac kalórií, ako spálime. Aj keď sa zdá, že niektorí ľudia chudnú rýchlejšie a ľahšie ako iní, všetci schudneme, ak spálime viac kalórií, ako zjeme. Z toho vyplýva, že aby ste schudli, musíte si vytvoriť energetický deficit menším príjmom kalórií alebo zvýšením fyzickej aktivity.

Čo sa stane, keď nie je dostatok spánku

V súčasnosti sme neustále v úniku, pripravení ísť 24/7 a to je ten problém. Aj keď všetci vieme, že je dôležité mať dostatok spánku, nie všetci vieme, koľko vecí sa môže pokaziť, ak sa o to nestaráme. Prvým je podráždenie a zmeny nálady.

Zdá sa, že ide o triviálnu vec, ktorá dokáže veľmi sťažiť bežné činnosti. Ďalšie na zozname sú bolesti hlavy. Nedostatok spánku môže spôsobiť migrény. Potom máme zníženú alebo úplnú neschopnosť učiť sa. Krátkodobá pamäť je kľúčovým prvkom pri získavaní vedomostí a nedostatok spánku efektívne a výrazne zhoršuje našu schopnosť pamätať si.

Priberanie na váhe súvisí aj s nedostatkom spánku. Hormonálna nerovnováha sa začína rozvíjať u ľudí, ktorí nemajú dostatok spánku, čo sa zdá byť spojené so zvýšenou chuťou do jedla a zvýšeným dopytom po vysokokalorickom jedle. Vzhľadom na to, že tieto druhy impulzov máme pre nedostatok spánku menšiu kontrolu, ide o mimoriadne nebezpečnú kombináciu.

Detoxikácia tela

Ak trávite nejaký čas na internete, čítate časopisy o zdravom životnom štýle alebo sledujete život celebrít, je veľká šanca, že ste narazili na niečo o očiste alebo takzvanom detoxe.

Pojem všadeprítomný, ale amorfný, ktorý označuje najrôznejšie výživové režimy, ktoré sú určené na to, aby naše telo prečistili, „resetovali“ a pomohli nám zbaviť sa zbytočných kilogramov. Tento typ očisty môže byť buď jednodňová diéta, alebo taká drastická ako očista čriev či klystír. Myšlienka očisty tela ako spôsobu, ako začať zdravý život, sa nám môže zdať lákavá, najmä ak sme jedli nezdravú stravu, konzumovali príliš veľa alkoholu alebo naše návyky inak škodili nášmu zdraviu.

Predtým bol pojem detox vyhradený pre liečiteľov závislostí, no dnes sa stal chytľavým pojmom pre mnohé netradičné diéty, pôsty a procedúry, ktoré sľubujú zresetovanie vášho metabolizmu, zhodenie nechcených kíl a odstránenie toxínov z tela.

Previous post Karotenoidy
Next post Živiny, ktoré vám pomôžu relaxovať