Karotenoidy sú skutočným prínosom pre rastliny. Keďže sú vo svete rastlín také dokonalé, mali by sme využiť ich účinky. V rastlinách tieto látky chránia pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia.

Veľmi podobne fungujú v našom tele, chránia pred voľnými radikálmi a eliminujú následky nesprávnej stravy, užívania liekov, vplyvu znečisteného ovzdušia. Veľké množstvo voľných radikálov, ktoré sa dostanú zvonka do nášho tela, môže dokonca zničiť DNA ľudského tela, čo vedie k mutáciám. Práve vtedy prichádzajú na rad karotenoidy, na ktoré je bohatá najmä zelenina a ovocie s farbou od žltej, cez oranžovú až po červenú.

Zaujímavé je, že tieto látky nestrácajú svoje cenné vlastnosti ani po tepelnej úprave, takže zeleninu nemusíme jesť surovú, aby sme si vedeli zabezpečiť oporu v podobe karotenoidov. Oplatí sa siahnuť najmä po tekvici, paradajkách, paprike a spomedzi ovocia si vyberte vodné melóny, citrusy a červené ovocie.

Xenobiotiká

Prostredie, v ktorom žijeme, rozhodne neprospieva zdravému životnému štýlu. Žijeme v blízkosti áut a znečistenia, pravidelne na seba aplikujeme chemikálie v potravinách, kozmetike, liekoch a čistiacich prostriedkoch.

Ide o xenobiotiká, teda cudzorodé látky, ktoré sa do nášho tela dostávajú zvonku, a ktoré telo nielenže nepotrebuje, ale malo by sa im brániť. Xenobiotiká tým, že sa hromadia v tkanivách a orgánoch, spôsobujú vážne poškodenie vnútorných orgánov – najčastejšie pečene a obličiek, pretože tieto orgány sú najdôležitejšie a štít nášho tela.

Xenobiotiká tiež znižujú fungovanie našich prirodzených imunitných procesov a spôsobujú problémy pri metabolických zmenách. Aby ste sa im ubránili, mali by ste sa v prvom rade starať o správne množstvo vlákniny. Pôsobí ako prirodzený čistič pre naše telo, stimuluje tráviace a vylučovacie procesy. Samozrejme by ste mali konzumovať produkty, ktoré sú čo najmenej spracované a čo najekologickejšie.

Amarant – zdroj skvalénu

V porovnaní s inými superpotravinami sa amarant stále neteší veľkej obľube. Medzitým by sme sa s ním mali spriateliť bližšie. V amarante nájdeme päťkrát viac železa ako v špenáte, ktorý je touto ingredienciou preslávený.

Je tiež dobrým zdrojom ľahko stráviteľného horčíka, vápnika a vlákniny. Amarant obsahuje aj vitamíny skupiny B, vitamíny A, C, D a E. Ďalej je to draslík. Osobitnú pozornosť si však zaslúži skvalén. Ide o polynenasýtený uhľovodík, ktorý sa po spojení s vodou mení na kyslík. V ľudskom tele sa nachádza v kožných bunkách a v tepnách, aby pomáhal zásobovať mozog kyslíkom.

Pôsobí ako protijed a jeho konzumácia nám umožňuje zbaviť telo škodlivých zložiek, pesticídov a nepotrebných produktov. Skvalén tiež znižuje cholesterol a triglyceridy a niektorí to dokonca pripisujú protirakovinovým vlastnostiam. Amarant sa vyznačuje obzvlášť vysokým obsahom tejto zložky a keďže je dostupný v mnohých formách: zrná, múka, vločky, pukanie, mal by byť zaradený do stravy.

Previous post Základné princípy byť fit
Next post Môžeš za svoju váhu metabolizmus?