Užívanie suplementov má dnes pomerne dlhú tradíciu, aj keď sa o nich stále hovorí veľa rôznych vecí a táto debata na oboch stranách barikády hostila mnohých významných odborníkov. Na jednej strane profesori a lekári kritizujú doplnky výživy ako príčiny mnohých problémov, iní poukazujú na prirodzený nedostatok niektorých látok v strave moderného človeka a radia tieto nedostatky dopĺňať živinami.

V prvom rade je potrebné rozlišovať medzi dvoma najdôležitejšími a kľúčovými kategóriami doplnkov pre túto debatu: syntetické a prírodné. Tie prvé majú oveľa dlhšiu históriu, keďže ich výroba sa začala v priemyselnom meradle začiatkom 20. storočia, keď sa začal dôkladne skúmať vplyv nových chemikálií na ľudské správanie a zdravie.

Vďaka tomu vzniklo mnoho veľmi silných prípravkov a chemických doplnkov, ktoré silne ovplyvňujú metabolizmus a zaručujú veľmi rýchle dosiahnutie očakávaných výsledkov. Prírodné doplnky začali hrať významnejšiu úlohu na trhu s výživou až v posledných rokoch.

Výber prípravku pred tréningom

Určite sa každý amatérsky tréning chvíľku stretol s rôznymi suplementmi, ktorých hlavnou úlohou je pomáhať pri formovaní postavy či budovaní svalovej hmoty. Mnohé z nich sú v tekutej forme, vďaka čomu sa pri cvičení dokonale vstrebávajú a zároveň ich aj hydratujú.

Existujú aj suplementy určené na doplnenie nedostatkov, ktoré v tele vznikajú v dôsledku namáhavého cvičenia. Preto medzi najobľúbenejšie prípravky patria tzv predtréningové doplnky, ktorých hlavnou úlohou je optimalizovať výsledky práce v posilňovni, urýchliť naberanie hmoty či sily.

Predtréningové prípravky pozostávajú najmä z látok, ktoré urýchľujú anabolizmus a zároveň brzdia katabolizmus a zároveň zvyšujú produkciu oxidu dusnatého bunkami tela. Spravidla sú bohaté na AAKG a beta-alanín, vďaka čomu je rast svalového tkaniva zreteľne viditeľný. Sú tiež ideálne na použitie v procese spaľovania prebytočného telesného tuku.

Kreatín

Pre správne fungovanie nášho tela potrebujeme pohyb a správne vyváženú stravu. Väčšinou nám umožňuje udržať si „normálnu“ postavu. Ak chceme, aby naše telo vyzeralo lepšie, bolo pružné a krásne osvalené, musíme intenzívne cvičiť. V určitom bode vidíme zastavenie … a čo potom? Neprestávajme! Telu stačí trochu pomôcť živinami alebo doplnkami stravy.

Užívanie kreatínu nám zabezpečí skvelé výsledky. Jeho užívanie sa odporúča predovšetkým tým, ktorí aj napriek pravidelnému a intenzívnemu tréningu nezaznamenávajú očakávané výsledky.
Kreatín mení množstvo energie dodávanej do svalov a zväčšuje priemer svalových vlákien, čo umožňuje intenzívnejšie cvičenie a oveľa lepšie výsledky. Taktiež nezadržiava vodu v tele, takže znižuje riziko bolestivých zaparenín.

Ak chcete užívať kreatínové doplnky, nezabudnite konzumovať veľké množstvo tekutín. Najrozumnejšie je staviť na neperlivé minerálky.

Previous post Ako sa stravovať, aby ste nepribrali
Next post Zoznam najpopulárnejších kardio cvičení.