Jesť je nutnosťou, ale aj pôžitkom. Musíte sa však vedieť správne stravovať. Náš žalúdok nie je smetný kôš, do ktorého môžete hádzať, čo chcete. Stanovte si časy jedla a snažte sa jesť, keď sme naozaj hladní. Jedenie nemôže byť podstatou nášho života.

Jedálniček si musíte vopred naplánovať a snažiť sa zostaviť jedlá tak, aby obsahovali všetky potrebné ingrediencie. Najväčším problémom je situácia, keď prechádzame na reštriktívnu diétu, obmedzenú na pár produktov. Zo začiatku samozrejme schudneme, no nemáme sa z čoho tešiť, pretože ak sa vrátime k normálnemu stravovaniu, situácia sa zopakuje a možno priberieme aj nejaké to kilo navyše.

Jediné, čo nám môže pomôcť, je prechod na racionálny jedálny lístok. A musíte zmeniť svoj životný štýl. Nemôžeme očakávať, že budeme štíhli, keď všetok voľný čas trávime pred televízorom alebo internetom. Bez fyzickej aktivity nič nedosiahneme, čo sa týka vyrysovanej postavy.

Čo je to jojo efekt

Niekoľko týždňov sme držali prísnu diétu a dosiahli sme úspech: zmestili sme sa do starých džínsov a priatelia sa na našu postavu pozerajú so závisťou. Tento efekt by bolo dobré ponechať dlhšie. Bohužiaľ, ak s diétou skončíme, čaká nás jojo efekt. Samozrejme, existujú metódy, ako sa vyhnúť návratu k starej váhe, ale musíte dodržiavať niekoľko pravidiel.

V prvom rade sa nemôžete vrátiť k starým stravovacím návykom, ktoré nás priviedli k väčšej či menšej obezite. Je nevyhnutné pravidelne cvičiť. Dobrým nápadom je napríklad každodenné 30-minútové cvičenie. Ak nie sú všetci nasledovníci, možno sa venovať inému druhu športu: plávanie, bicyklovanie, chôdza s palicami alebo beh.

Vďaka pravidelnej fyzickej aktivite bude náš metabolizmus perfektne fungovať. Dávajme si pozor, čo jeme na večierkoch. Tam sa väčšinou bez striedmosti napchávame s vysvetlením si, že takéto jednodňové obžerstvo vôbec nebolí. Jedna vec možno nie, no pár udalostí môže byť pre našu váhu problém.

Zásady racionálneho stravovania

Naše telo potrebuje neustály prísun energie. Preto je také dôležité systematicky poskytovať telu všetky potrebné zložky, ako sú sacharidy, tuky, bielkoviny, minerály, vitamíny a voda. Samozrejme, nie sme schopní zabezpečiť, aby každé jedlo malo rovnakú rozmanitosť potravín.

Len sa to nedá vypočítať. Vždy sa však môžeme snažiť skladbu jedál čo najviac diverzifikovať. Upozorňujeme, že žiadne obmedzujúce diéty nie sú schopné zabezpečiť správnu výživu nášho tela, už len preto, že niektoré zložky sú účinne vylúčené. Najzdravšia a najracionálnejšia strava je taká, ktorá obmedzuje množstvo a nie kvalitu jedál.

Naše energetické nároky sa samozrejme vekom menia. Najlepšie je, keď vyrastiete a dospejete. Žiaľ, práve vtedy veľa ľudí drží diéty, ktoré sú veľmi nepriaznivé. S pribúdajúcim vekom však potreba energie potrebnej pre život klesá a veľa ľudí, žiaľ, jedáva priveľa kalorického jedla, čo spôsobuje v tele obezitu.

Previous post Moderná forma športu
Next post Prírodná a syntetická suplementácia