Silový tréning si vyžaduje správnu stravu, ktorá zlepší efektivitu cvičenia. Ak nevieme pripraviť správne množstvo jedál, môžeme použiť doplnky stravy, ktoré nájdete v predajniach so športovými potrebami.

Diéta na budovanie hmoty – Budovanie hmoty vyžaduje poskytnúť telu primerané množstvo bielkovín a sacharidov. Nájdeme ich v krúpach, cestovinách, ryži, ale aj chudom mäse a rybách. Pri zostavovaní jedálneho lístka by sme mali v jedlách konzumovaných ráno a popoludní používať viac sacharidových produktov a počas večere poskytnúť viac bielkovín. Posledné jedlo dňa by malo byť takmer bez sacharidov.

Gainer ako náhrada – Ak si počas prestávky v práci alebo medzi dennými povinnosťami nenájdeme čas na prípravu tuhého jedla na stavbu hmoty, môžeme ho nahradiť gainerom. Poskytuje nám veľké množstvo sacharidov, ale aj správne množstvo bielkovín. Ďalšou živinou, ktorá efektívne doplní vašu objemovú stravu, je objemová strava 50/50.

Ako efektívne trénovať?

Efektívny tréning neznamená každodenné úsilie a veľa hodín strávených v posilňovni. Aby svaly rástli a vyzerali efektne, mali by sme ich nechať odpočívať.

Cvičenie a odpočinok – práve počas prestávok medzi tréningami sa svaly regenerujú a obnovujú svoju štruktúru. Ak im nezabezpečíme odpočinok, môže to viesť k pretrénovaniu a zraneniu. Aby sa predišlo pádom, sú potrebné prestávky. Straty aminokyselín spôsobené počas cvičenia budú nahradené po jeho ukončení.

Strava a doplnky – Ak naše telo nebude mať pozitívnu bilanciu aminokyselín, nenaberieme svalovú hmotu. Ak nám záleží na účinkoch dvíhania činky a ťahania na hrazde, musíme svalom poskytnúť aminokyseliny, ktoré sú ich stavebnými kameňmi. Je to možné vďaka správnej strave a doplnkom výživy. Len kombinácia správnej výživy, suplementácie, racionálneho tréningu a správneho cvičenia nám umožní dosiahnuť vysnívané a pôsobivé svaly.

Glutamín na regeneráciu

Svaly sú tvorené aminokyselinami, ktorých prísun nám umožňuje naberať hmotu a brzdiť odbúravanie svalov. Viac ako polovicu zásoby aminokyselín tvorí glutamín.

Inhibícia katabolizmu – Poskytnutie telu glutamínovými doplnkami umožňuje inhibovať proces rozpadu svalov. Stáva sa to vtedy, keď telu chýba dusík. Potom sa berie zo svalov a bielkoviny, ktoré ich budujú, sa rozkladajú. Evidujeme poklesy. Aby sa to nestalo, poskytujeme glutamín, ktorý reguluje hladinu dusíka a zabraňuje katabolizmu. So svalmi môžeme pracovať efektívnejšie.

Pre koho je glutamín určený? – Glutamín zvyšuje silu, pretože zlepšuje dusíkovú rovnováhu tela. Má tiež vykazovať priaznivý vplyv na imunitný systém. Jeho ďalšou výhodou je zlepšenie fungovania tráviaceho systému. Ak máme problém so stavbou hmoty a stále badáme len kvapky, oplatí sa siahnuť po prípravkoch s glutamínom. Pomôžu zregenerovať svaly a zastaviť ich odbúravanie. Efektom suplementácie je zintenzívnenie anabolických procesov.

Previous post Zoznam najpopulárnejších kardio cvičení.
Next post Hromadný tréningový plán – oplatí sa využiť pomoc osobného trénera?