Doplnky stravy pre športovcov sú povolené a väčšinou ľahko dostupné (nájdu ich takmer v každej lekárni) látky ovplyvňujúce fyziologické funkcie organizmu. Zároveň treba pamätať na to, že žiadna z tabliet dostupných na trhu sama o sebe neprispeje k spaľovaniu zbytočného tuku ani nárastu svalovej hmoty.

Na trhu dostupné doplnky stravy pre športovcov sa delia do dvoch základných kategórií – masové doplnky (vrátane kreatinínu) – teda rôzne chemické látky stimulujúce rast svalovej hmoty a tzv. spaľovače tukov (napr. chróm alebo synferín), teda látky, ktoré podporujú metabolizmus tukov a prispievajú k redukcii veľkosti tukového tkaniva.

Užívanie doplnkov stravy musí sprevádzať kondičný alebo silový tréning. Ďalším prvkom, ktorý musí byť v korelácii so suplementáciou, je správne vyvážená strava obsahujúca veľa cenných bielkovín pre športovcov a malé množstvo tukov bohatých na kalórie.

Spaľovače tukov – doplnky stravy bez lekárskeho predpisu

Spaľovače tukov sú najúčinnejšou skupinou doplnkov stravy zameraných na spaľovanie nepotrebného tuku, podporu chudnutia a formovanie postavy. Medzi obľúbené a dostupné spaľovače tukov patrí sunferín a chróm.
Sunferin je chemická látka, obľúbený doplnok stravy, určený na povzbudenie organizmu. Jeho účinok je podobný kofeínu.

U športovcov užívajúcich synferín dochádza k zvýšeniu energetickej hladiny, zrýchleniu metabolizmu a s tým súvisiacemu zrýchlenému spaľovaniu tukov. Okrem toho táto látka spôsobuje zníženie chuti do jedla. Synferin, ak sa užíva podľa pokynov, zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky u ľudí, ktorí ho užívajú. Rovnako účinné môžu byť aj tablety s obsahom chrómu. Tento prvok prispieva k stimulácii metabolizmu a zrýchleniu metabolizmu.

Okrem toho sa chróm môže prijímať vo forme syntetických doplnkov stravy alebo z komerčne dostupných potravinových produktov. K dobrým a prirodzeným zdrojom chrómu patria rôzne druhy krúp, špargľa, ovocie a hrubý chlieb. Treba mať na pamäti, že doplnky stravy s chrómom môžu spôsobovať vedľajšie účinky – nespavosť, nervozitu, bolesti hlavy a pri príliš intenzívnom cvičení aj priberanie.

Keratín – ideálny masový doplnok

Kreatín je doplnok stravy, ktorý dobrovoľne používa mnoho športovcov, najmä tých, ktorým záleží na rýchlom raste svalovej hmoty. Rast svalov je spojený so zvýšením sily a výkonnosti tela. Keratín je vďaka svojej obrovskej obľube dostupný v rôznych formách – v tekutej forme, v tyčinkách, v cukríkoch, žuvačkách a v šumivej forme.

A čo je dôležité, nezakazuje to žiadna športová organizácia. Aby sa dosiahol želaný efekt spojený s príjmom tejto látky, malo by sa ňou telo dostatočne nasýtiť užívaním veľkých denných dávok keratínu. Po dosiahnutí nasýtenia sa denná dávka zníži.

Jednou z látok, ktoré úplne rušia účinok kreatínu je káva, presnejšie – kofeín v nej obsiahnutý, preto ju pri suplementácii treba úplne vylúčiť zo stravy, rovnako ako všetky produkty, ktoré ju môžu obsahovať. Dlhodobé užívanie keratínu však nie je bez následkov. Medzi vedľajšie účinky patrí žalúdočné problémy, dehydratácia, sklon k natiahnutiu svalov.

Previous post Ako prežiť zdravý víkend s rodinou
Next post Dokonalý tréning je základ