Plánujeme začať trénovať a vybudovať pôsobivú muskulatúru. Stojí za to zamyslieť sa nad všetkými krokmi, ktoré môžeme urobiť, aby sme dosiahli svoj cieľ.

Tréner a posilňovňa – V prvom rade by sme sa mali postarať o výber správnej posilňovne. Ak je v klube príliš málo zariadení a v šatni nie je miesto pre veľký počet ľudí, stojí za to popremýšľať o zmene telocvične. Niektoré kluby sú dokonca otvorené 24 hodín denne, 7 dní v týždni a investujú do moderného vybavenia. Oplatí sa hľadať takéto miesta vo vašom okolí. Ak začíname naše dobrodružstvo tréningom, oplatí sa hľadať miesto, kde sa uplatnia osobné trénerky. Pomôže vám vybrať správne cviky a poradí so stravovaním.

Doplnky pred tréningom – Ak prídete do posilňovne a chystáte sa začať trénovať, musíte pamätať na rozcvičku. Bez nej je ľahké prísť k vážnemu zraneniu. Okrem toho môžeme siahnuť po suplementoch užívaných pred tréningom. Pomôžu pripraviť pohybový aparát na intenzívne cvičenie. Správna príprava umožňuje začať efektívny tréning.

Účinky tréningu a stravy

Ak plánujeme postaviť postavu, stojí za to postarať sa o každý detail, ktorý môže ovplyvniť dosiahnutie zamýšľaných výsledkov.

Pravidelná námaha – Ak sa raz za čas chystáme objaviť v posilňovni, nemali by sme počítať s pôsobivými účinkami nášho tréningu. Pred výberom telocvične sa oplatí využiť voľné permanentky a posúdiť, ktoré miesto nám najviac vyhovuje z hľadiska vybavenia a ceny permanentky. Systematické školenie nám pomôže založiť osobného trénera, ktorý je dnes zamestnaný takmer v každom klube. Bude nás to motivovať aj k pravidelnému cvičeniu.

Strava a jej suplementácia – Systematické návštevy posilňovne nestačia na to, aby ste si mohli užiť pôsobivé svaly. Je potrebné dodržiavať diétu, vďaka ktorej budeme budovať svaly, nie tuk. Zameriavame sa tu na komplexné a jednoduché sacharidy, ktoré nájdeme napríklad v ovocí. Jeme tiež veľa bielkovín. Každá z týchto zložiek môže byť doplnená vhodne vybraným doplnkom.

Sacharidy počas tréningu

Prítomnosť sacharidov v strave športovca je zrejmá. Množstvo a kvalitu cukrov sa oplatí dobre naplánovať, aby sa nehromadili vo forme tukových buniek a neškodili našej postave.

Typ sacharidov – Vyberať by sme mali predovšetkým komplexné sacharidy, ktoré budú dlhodobo uvoľňovať energetické dávky. Na tanieri športovca by sa preto mali objaviť krúpy, cestoviny a celozrnné pečivo. Jednoduché cukry sa nachádzajú okrem iných aj v ovocí, ktoré je pre nás aj zdrojom vitamínov. Jednoduché sacharidy sú rýchlou dávkou energie, ktorá je potrebná napríklad pri intenzívnej fyzickej námahe v posilňovni.

Sacharidové doplnky – Pri výbere sacharidových doplnkov sa zameriavame na vhodne zvolené cukry, ktoré priaznivo ovplyvnia energetické hospodárenie organizmu a podporia ho počas tréningu. Poskytnú nám okrem iných aj zásoby glykogénu, ktoré využijú svaly pri cvičení. Prebudovanie týchto zásob po tréningu si vyžaduje poskytnutie správnej porcie dobre zvolených sacharidov.

Previous post Výživové doplnky pre športovcov
Next post Doplnenie ingrediencií po tréningu