Intenzívny tréning, fyzická námaha a dokonca aj každodenné behanie – každá z týchto aktivít spôsobuje stratu potu a tým aj cenných minerálov. Spolu s potom človek vylučuje také minerály ako: horčík, sodík, draslík a vápnik. Každá z nich je však v ľudskom organizme veľmi potrebná a nemôžete si dovoliť o ňu nedbalo prísť. Preto sa ich oplatí čo najskôr doplniť, najlepšie vhodným nápojom.

Ak si chcete doplniť stratené minerály, oplatí sa siahnuť po izotonickom nápoji. Izotonické nápoje sú optimálnou voľbou pre aktívnych ľudí, ktorí strácajú veľké množstvo potu. Boli navrhnuté s ohľadom na potreby ľudí, ktorí strácajú cenné minerály. Ich osmotický tlak zodpovedá tlaku v ľudskom tele, vďaka čomu rýchlo regulujú úroveň hydratácie, ako aj rýchlo dopĺňajú stratené zložky. A zároveň obsahujú malé porcie vitamínov a sacharidov, vďaka ktorým sa stávajú zdrojom energie. Najlepšie je jesť ich mierne vychladené, bez toho, aby ste sa príliš ponáhľali.

Suplementácia po tréningu

Intenzívna fyzická námaha spôsobuje, že telo stráca cenné živiny, a tým klesá jeho účinnosť, koncentrácia a regeneračné schopnosti. Posilnenie fyzickej kondície je možné zabezpečiť len vyváženým časom cvičenia a odpočinku, ako aj správne vyváženou stravou, ktorá doplní kalórie, vitamíny a stopové prvky stratené počas tréningu.

Doplnky po tréningu prichádzajú v rôznych formách. Na trhu nájdete kreatínové doplnky po tréningu, regeneračné prípravky s predĺženým účinkom používané na noc alebo vysokokalorické náhrady jedla MRP, čo sú výživové látky bohaté aj na vitamíny a minerály, ktoré nahrádzajú vyváženú stravu.

Hlavnou úlohou doplnkov po tréningu je inhibícia katabolických procesov ovplyvňujúcich rozpad svalových vlákien a urýchlenie anabolizmu – budovanie suchej svalovej hmoty. Tieto typy doplnkov navyše zaisťujú efektívnu regeneráciu v krátkom čase. V obchodoch nájdete suplementy, ktoré výrazne skracujú obdobia rekonvalescencie, aby ste sa čo najskôr vrátili k cvičeniu a zároveň boli plní sily, energie a koncentrácie.

Po tréningu je dôležitá regenerácia

Každý tréning sa stáva vážnou záťažou pre svaly a celé telo. Preto je také dôležité dopriať si po cvičení správny odpočinok. Počas odpočinku sa svaly regenerujú, sila sa vracia a po určitom čase môžete pokračovať v tréningu. Stáva sa však, že regenerácia nejde tak rýchlo, ako by si športovci želali. Alternatívou k nim je užívanie špeciálnych doplnkov stravy, ktoré podporujú regeneráciu po tréningu a umožňujú svalom správny odpočinok.

Obľúbeným doplnkom, ktorý účinne podporuje regeneráciu svalov, je HMB alebo hydroxymetylbutyrát – vedľajší produkt rozkladu leucínu. HMB má vynikajúce vlastnosti z hľadiska budovania svalovej hmoty, redukuje telesný tuk a má antikatabolické vlastnosti. A zároveň umožňuje rýchlu regeneráciu svalov po tréningu a tým rýchly návrat do tréningovej miestnosti. Pri výbere doplnku sa oplatí venovať pozornosť tomu, či zaručuje optimálnu regeneráciu a podporuje nočný odpočinok.

Previous post Dokonalý tréning je základ
Next post Tréning a chudnutie