Život plynie rýchlo, práca, deti, domov, rodina – to všetko zaberá toľko času, že je ťažké stráviť cez týždeň aspoň jednu hodinu pre seba. Našťastie je tu víkend – dva celé blažené dni oddychu. Hoci vám niekedy vnútorný lazer povie, aby ste celý tento čas strávili v posteli alebo pred televízorom, oplatí sa tráviť čas aktívne s celou rodinou.

Nič vám nedokáže zdvihnúť náladu a silu viac ako cvičenie na čerstvom vzduchu. V prvom rade treba spomenúť výlety na bicykli. Majú veľa výhod. Môžete sa nadýchať čerstvého vzduchu v lone prírody, rozhýbať sa, utužiť rodinné vzťahy. Takýto výlet na bicykli môžete zavŕšiť rodinným piknikom plným zdravých pochúťok.

Inline korčuľovanie je obľúbenou formou aktívneho trávenia času medzi mladými aj staršími. Ak bývate v blízkosti nejakej asfaltovej cestičky, bol by hriech ju nevyužiť. Kto zažil kolieskové korčuľovanie, uzná, že je to skvelá zábava.

Zdravé stravovanie a cestovanie

Leto praje častým výletom. Trávime viac času mimo domova. Pre niektorých ľudí je to dostatočný dôvod na to, aby sa trochu odklonili od zásad správneho stravovania. Vysvetľujú to tým, že pri premiestňovaní sa z miesta na miesto nie je možné pravidelne pripravovať a jesť jedlá. Ak väčšinu prázdnin trávime cestovaním, tento postoj sa oplatí zmeniť, najmä preto, že existuje veľa spôsobov, ako sa počas výletov zdravo stravovať.

Plánovanie je kľúčom k úspechu. Na kratšie cesty mimo mesta si môžeme vziať vlastnoručne pripravenú stravu. Stačí ich poriadne zabaliť a budeme mať istotu, že budeme jesť chutne a zdravo. Nič vám nebráni z času na čas na dovolenke navštíviť reštauráciu. Z jedálneho lístka by sme si však mali vyberať nízkotučné jedlá.

Chudé mäso a zeleninové šaláty s olivovým olejom budú vždy dobrým riešením. Počas prázdninového cestovania budeme chcieť aj občerstvenie. Ovocie, vodný ľad alebo orechy to urobia.

Nápady na lacné a zdravé obedy

Bežné tvrdenie, že jesť zdravo je drahé, nie je ničím menším ako mýtus. Áno, zdravé produkty môžu byť drahé, pretože keď sa pozriete na ceny exoticky znejúcich, módnych produktov, často navyše označovaných ako „EKO“, skutočne si to môžete myslieť. Nikto však nepovedal, že zdravá strava musí byť na tieto potraviny bohatá.

Je vhodné ich nepoužívať, pretože na domácom trhu nájdete množstvo hodnotných a zdravých produktov. Krúpy, ľanové semienko, orechy, sezónna zelenina a ovocie nestoja príliš veľa a vykúzlite z nich chutné a zdravé večere. Milovníci polievok určite ocenia jačmennú polievku varenú v zeleninovom vývare. Varí sa ako v tradičnej verzii, ale mäso je nahradené pórom, petržlenom, mrkvou, cesnakom a cibuľou.

Milovníkov „niečoho sladkého“ určite poteší proso zapečené s jablkami a škoricou. Ako pripraviť taký kastról? Na pripravenú formu vrstvíme striedavo uvarené proso a udusené jablká so škoricou. Do jabĺk môžete pridať pár lyžíc medu, aby ste znížili ich kyslú chuť.

Previous post Bezpečné skladovanie doplnkov
Next post Výživové doplnky pre športovcov