Musíte pamätať na to, že siahanie po akýchkoľvek živinách a doplnkoch musí byť riadne odôvodnené. Tieto typy rozhodnutí by ste mali urobiť po konzultácii so svojím lekárom, dietológom alebo trénerom. Špeciálne pre športovcov je pripravených množstvo doplnkov.

Tu si však treba dať dobrý pozor na to, na akú skupinu športovcov sú zamerané – či na ľudí venujúcich sa napríklad silovým alebo súťažným športom, behu a pod., môže to mať veľký význam. Ak je niekto zameraný na budovanie svalovej hmoty, siahne po špeciálnych proteínových prípravkoch. Najlepšie budú tie na báze živočíšnych bielkovín – tu musíte uznať, že sú najlepšie stráviteľné.

V tejto forme sa tiež nebude tučniť – prípravok je navrhnutý tak, aby nespôsoboval nárast tukovej hmoty, ale len svalovej hmoty. Preto si tieto prípravky musíte vedieť vybrať správne podľa svojich potrieb a vždy dôsledne dodržiavať odporúčania výrobcu, aby ste si pomohli a neublížili si.

Ako nakupovať doplnky stravy?

Ak začíname naše dobrodružstvo so silovým tréningom a chceme užívať suplementy, oplatí sa skontrolovať, kde ich môžeme kúpiť.

Nakupovanie v galérii – V mnohých nákupných centrách sú dnes stánky so športovou výživou. Väčšinou nájdeme správne pripraveného predajcu, ktorý pozná nielen ceny produktov, ale vie, ktorý nám môže odporučiť v prípade hromadného školenia alebo sochárskeho školenia. Tu môžeme vidieť aj sortiment v regáloch. Oveľa viac produktov však môžeme spoznať prostredníctvom online nakupovania. Tu sa však musíme spoliehať na vlastné poznatky a informácie zverejnené na stránke obchodu. Niekedy však nájdete atraktívne ceny.

Pozor na podozrivé produkty – Nie každý produkt nájdený na webe je doplnok predávaný legálne. Niektoré z nich sú zdraviu nebezpečné a sú založené na zložkách, ktoré spôsobujú prehnanú reakciu tela. Oplatí sa nakupovať len od overeného predajcu, aby ste si neublížili.

Doplnky v strave športovca

Športovci musia dbať najmä na stravu. Šport je pre naše telo zdravý a žiaduci, no výzvou je preň aj nadmerná, nezvyčajná fyzická aktivita. Aby ste si neublížili, mali by ste dbať na to, aby ste spolu s nárastom športovej aktivity dbali aj na vhodné prispôsobenie stravy nášmu novému životnému štýlu.

Samozrejme, bielkoviny zohrávajú v športovej strave osobitnú úlohu. Je zdrojom sily, energie a stavebným kameňom svalového systému. Ľuďom, ktorí si chcú rýchlo vybudovať športovú postavu – t.j. s nízkym obsahom tuku, pevné a vyrysované svaly – sa odporúča zaviesť do stravy vo veľkom množstve ľahko stráviteľné bielkoviny. Samozrejme, ani to by ste nemali preháňať. Bielkoviny dodávané potravou sú väčšinou dostatočné – v mäse, strukovinách, mliečnych výrobkoch – je ich veľké množstvo.

Športovci však niekedy musia siahnuť aj po suplementoch, ktoré obsahujú práve bielkoviny, ale aj ďalšie cenné zložky, ktoré sa vyplavujú potom. Musíte si teda vybrať takýto doplnok podľa svojich potrieb, pozorovania zmien v našom tele a rôznych príznakov, ktoré poukazujú na niektoré nedostatky.

Previous post Strava a zdravé stravovanie sú veľmi dôležité
Next post Stres ničí zdravie