Všetci to vieme, no odhodlanie systematicky relaxovať nám, žiaľ, chýba. Stres poškodzuje naše zdravie mnohými spôsobmi. Ničí vnútornú rovnováhu v chode jednotlivých systémov, zvyšuje túžbu po nezdravých maškrtách, čím ničí vzhľad, ale aj výrazne znižuje pohodu.

Ťažšie sa koncentruje na konštruktívne jednanie a aj menšie problémy sa menia na gigantické prekážky. Našťastie sa so stresom dá bojovať zdravým životným štýlom. Vďaka diéte si budujete imunitu a posilňujete napríklad nervový systém.

Prospieva aj mozgu, ktorý pri správnej výžive a predovšetkým hydratácii vytvára nápady na početné riešenia zložitých situácií. Fyzická aktivita vám na druhej strane umožňuje relaxovať a zmierniť napätie. Nie vždy sa vám chce, no nepochybne sa oplatí venovať sa tomu pravidelne. Týmto spôsobom sa investuje čas do budovania vašej odolnosti voči stresu.

Stres prejedený zdravím

Každý má obdobia, kedy sú obzvlášť cítiť napäté nervy. Čo by ste potom mali robiť? Prirodzenou reakciou je jesť sladkosti, vyhýbať sa vareniu a jesť nezdravé jedlo. Časom sa, žiaľ, dostáva do krvi a aj keď zdroj stresu zmizol, človek si stále udržiava vysoké napätie, kortizol a ďalšie stresové hormóny, pretože takto na organizmus vplývajú zlé stravovacie návyky.

Jesť potraviny plné povestných chemikálií telo vyčerpáva. Ťažko sa vyrovnáva s ich efektívnym trávením. Môžete zažiť veľmi znepokojujúce zmeny nálady a dokonca záchvaty paniky. Aby ste tomu zabránili a zároveň zvýšili svoje šance vyviaznuť zo stresovej situácie bez ujmy, musíte si vyberať prírodné potraviny.

Stavte na vitamíny a minerály, ako aj antioxidanty. Stres znamená viac voľných radikálov, s ktorými môžete bojovať pomocou antioxidantov. Vďaka nim sa buduje imunita a strava bohatá na živiny je súčasťou zvyšovania hladiny hormónov šťastia.

V zdravom tele

V zdravom tele žije zdravá myseľ. Toto príslovie sa opakuje pomerne často, najmä teraz, keď fyzická aktivita nie je len móda. Za posledných pár rokov sa však stal dôležitým nástrojom v boji proti metle obezity a nadváhy. Žiaľ, tieto civilizačné choroby čoraz viac postihujú aj slovenskú spoločnosť, ktorá sa za posledné dve desaťročia veľmi rozvinula a v mnohých ohľadoch dobehla svojich západných susedov.

Za tento pokrok však musia Slováci zaplatiť daň v podobe zvýšenej telesnej hmotnosti, pasívnejšieho životného štýlu a horšej pohody. Čím väčšia nadváha, tým menšia spokojnosť. Nie je to len o poznaní vášho zlého vzhľadu. Zbytočné kilogramy naopak zaťažujú organizmus v mnohých ohľadoch. Funguje menej efektívne a pri kŕmení spracovanými potravinami ochorie. Oplatí sa teda starať o svoje telo a venovať sa nejakej fyzickej aktivite. Aj pre vašu psychiku. Ľudia, ktorí si cenia zdravý životný štýl, sú šťastnejší.

Previous post Živiny a doplnky stravy
Next post Bezpečné skladovanie doplnkov