Často nám chýba motivácia konať. Radi by sme pravidelne trénovali, ale počasie, množstvo povinností a únava odrádzajú od návštevy posilňovne. Ako sa motivovať k aktivite?

Je veľmi dôležité, aby ste si presne stanovili svoj cieľ. Ak naše tréningy nie sú zamerané na nás, nebudú mať vždy zmysel a prestaneme pravidelne cvičiť. Ak si zadefinujeme, čo chceme dosiahnuť, určite nás to bude motivovať k ďalšiemu úsiliu.

Na podporu našej motivácie existujú doplnky výživy. Oplatí sa po nich siahnuť, keď cítime slabnutie nadšenia z tréningu. Odporúča sa užívať aj prípravky podporujúce rast svalovej hmoty. Budeme tak bližšie k dosiahnutiu cieľa a ochotnejšie začneme trénovať. Aby sme boli ochotní navštíviť posilňovňu, môžeme sa z času na čas zásobiť novým oblečením alebo obuvou. Pre mnohých ľudí je to motivujúce. Cenným krokom je aj sledovanie športových súťaží, aby nás nútili ísť za našimi cieľmi.

Čo sú zosilňovače testosterónu

Posilňovače testosterónu, teda stimulanty testosterónu, sú doplnky stravy, o ktorých sa predpokladá, že zvyšujú hladinu mužského hormónu v tele stimuláciou hypofýzy alebo hypotalamu k jeho produkcii.

Najvyššia hladina testosterónu sa vyskytuje u mužov medzi 15. a 30. rokom života, potom s vekom začína klesať, je to však pomalý proces: cca 1% ročne. Testosterón má výrazný vplyv na športovú formu a kondíciu mužov, a preto sú tieto doplnky stravy medzi fyzicky aktívnymi mužmi veľmi obľúbené. Najlepšie prípravky okrem zvýšeného libida dodajú oveľa viac sily a energie, vďaka čomu môže tréning trvať dlhšie a byť intenzívnejší. Pri výbere správneho doplnku by ste však mali byť opatrní, pretože mnohé z nich majú veľmi chúlostivý a často dokonca žiadny vplyv na vašu fyzickú kondíciu.

Testosterónové stimulanty by nemali užívať osoby mladšie ako 21 rokov. Príliš vysoké hladiny tohto hormónu v tele môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky v akomkoľvek veku. Najčastejšími následkami sú alopécia, kožné infekcie, gynekomastia (zväčšená mužská mliečna žľaza) alebo zväčšená prostata.

Populárne doplnky výživy po tréningu

Každý organizmus zaťažený veľkou fyzickou námahou sa musí vedieť zregenerovať, aby mohol zdravo fungovať. Ľudia, ktorí pravidelne trénujú, bez ohľadu na športovú disciplínu, môžu využiť širokú škálu doplnkov po tréningu zameraných na obnovu správnej fyzickej kondície.

Doplnky podporujúce procesy prebiehajúce v tele po ukončení intenzívneho tréningu sú zamerané na:

  • inhibícia katabolizmu,
  • zrýchlenie anabolizmu,
  • rýchla a účinná regenerácia po tréningu,
  • skrátenie doby zotavenia, aby ste sa mohli čo najskôr vrátiť k cvičeniu,
  • budovanie svalovej hmoty a zvyšovanie sily,
  • poskytovanie telu bielkovín, sacharidov a iných základných živín.

Na trhu sú rôzne druhy doplnkov po tréningu. V závislosti od vašich potrieb a preferencií môžete po tréningu užívať doplnky s kreatínom alebo bez neho. V ponuke máme aj regeneračné doplnky na noc s predĺženou dobou vstrebávania alebo prípravky MRP (Meal Replacement Product) – regeneračné jedlá, používané ako náhrada bežnej vyváženej stravy. Všetky takéto doplnky by sa mali užívať v súlade s odporúčaniami výrobcu.

Previous post Na zdravom stravovaní záleží!
Next post Pomáha vám cvičenie vždy schudnúť?