Zdravý životný štýl je slogan, ktorý v poslednej dobe často počúvame. Zrazu chce byť každý fit. je to jednoduché? Veľa závisí od našich zvykov. Sú ľudia, ktorí vždy športovali a nevedia si predstaviť, že by boli nečinní. Sú aj takí, ktorí radšej ležia pred televízorom, ako by sa mali unaviť.

Druhov aktivít je však toľko, že každý z nás si nájde to svoje. Nemusíte nutne cvičiť so známym trénerom alebo behať, ak vás to nebaví. Za pokus to stojí – ak vás však konkrétny druh cvičenia nepresvedčil, hľadajte niečo, čo vám viac vyhovuje. Možno dávate prednosť dlhým prechádzkam alebo cyklistike? Alebo možno ísť na plaváreň alebo sa prihlásiť do tanečného kurzu?

Samozrejme, veľa závisí aj od toho, čo chceme zdravým životným štýlom dosiahnuť, pretože ak chceme schudnúť, chôdza nemusí stačiť. Nezabúdajte však, že máme veľký výber, preto stojí za to rozhodnúť sa pravidelne praktizovať šport, ktorý nás zaujíma. Potom nás to v prvom rade poteší a účinky dosiahneme mimochodom.

Rýchly a efektívny tréning pre zaneprázdnených ľudí – tabata

Čo cvičiť, ak na to nemáme veľa času? Väčšinou počúvame, že zoštíhľujúci tréning by mal trvať minimálne 40 minút, pretože až potom začneme spaľovať nahromadené tukové tkanivo. Čo má však robiť človek, ktorý nie je schopný venovať toľko času tréningu? Tréning Tabata bude pre takýchto ľudí dokonalým riešením.

Ide o typ kruhového tréningu, pri ktorom sú cviky rozdelené do okruhov, teda takzvanej tabaty. Začíname, samozrejme, rozcvičkou, ktorá nás zachráni pred zranením. Teraz máme 20 sekúnd intenzívneho cvičenia, po ktorých nasleduje 10 sekúnd odpočinku. Tento cyklus opakujeme 8-krát – celkovo nám to dáva 4 minúty. Začiatočníkom sa odporúča zastaviť na 1-2 tabuľkách a postupne sa dopracovať k úplnému tréningu, teda 4 okruhom.

Tabata je intervalový metabolický tréning. Trvá síce krátko, no svojou intenzitou spôsobuje, že telo po skončení tréningu spaľuje kalórie ešte dlho. Umožňuje nám tiež dosiahnuť špičkovú formu v krátkom čase.

Kruhový tréning

Periférny tréning je druh pohybovej aktivity, ktorý je úplne odlišný od klasického silového tréningu. Líšia sa najmä svojou intenzitou. Cieľom kruhového tréningu je rýchly rozvoj hlavných svalových skupín, rýchle spaľovanie tukov a zvýšenie vytrvalosti.

Kruhový tréning zvyčajne trvá cca 30-40 minút, počas ktorých vykonávame na seba nadväzujúce série cvikov priamo za sebou. Každý cvik na inú skupinu svalov – čím sa chránime pred ich preťažením aj napriek neustálej námahe. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by sa tento tréning mal vykonávať každý druhý deň. Umožňuje nám to voliť aj také formy cvičenia, ktoré budú pre nás potešením, nie nepríjemnou povinnosťou.

Sami si vyberieme cca 8-15 cvikov, ktoré počas týchto niekoľkých desiatok minút prevedieme. Okrem toho, samozrejme, je takýto tréning veľmi dobrým riešením pre prepracovaných ľudí, ktorí nechcú tráviť dlhé hodiny únavným cvičením v posilňovni alebo nemajú radi monotónne, jednotné cvičenia, ako je beh.

Previous post Prečo v zime priberá a v lete chudne?
Next post Aeróbne cvičenia, teda dokonalé okysličenie svalov