Dobrá strava a tvrdý tréning môžu vyústiť do veľkého množstva svalovej hmoty. Čo však robiť, aby ste vyrezali a vizualizovali vypracované svaly?

Jedným z kľúčových prvkov tvarovania postavy, inak povedané – redukcie, je strava so zníženým obsahom sacharidov. Mala by byť bohatá na bielkoviny a vlákninu, ktorá zlepšuje peristaltiku čriev, prečisťuje organizmus a znižuje pocit hladu.

Druhým prvkom tohto procesu je cvičenie: silový a aeróbny tréning. Mnoho ľudí zanedbáva aeróbny tréning a zameriava sa na silový tréning. Odborníci však zdôrazňujú, že kardio tréning je veľmi dôležitý a hoci si na účinky musíte chvíľu počkať, nemôžete ich ignorovať.

Ďalším krokom na ceste ku krásnej soche je užívanie doplnkov. V období redukcie je dopyt po nich väčší ako pri stavbe hmoty. Svaly sú vystavené svalovému katabolizmu a navyše potrebujete doplniť nízkokalorickú stravu o hodnotné zložky.

Každá z týchto troch fáz je veľmi dôležitá a približuje vás ku krásne vyrysovaným svalom.

Sacharidy – priateľ alebo priateľ?

Sacharidy spájame s cukrami a cukry s obezitou. Možno to je dôvod, prečo sú fyzicky aktívni ľudia veľmi nedôverčiví k tejto skupine zložiek.

Odborníci na výživu sa však zhodujú: sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre naše telo a mali by pokryť 50 – 60 % celkovej energetickej potreby. Problémom nie je vylúčiť zo stravy sacharidy, ale nahradiť jednoduché cukry, napríklad v sladkostiach či nápojoch, komplexnými, teda tými, ktoré sa nachádzajú v hrubozrnných výrobkoch, strukovinách, surovom ovocí a zelenine. Spolu s nimi ľudské telo dostáva vlákninu – cennú zložku, ktorá reguluje tráviaci systém a potláča chuť do jedla – a tiež vitamíny skupiny B a minerály.

Špecialisti zdôrazňujú, že množstvo aj kvalita skonzumovaných sacharidov má veľmi dôležitý vplyv na zdravie a kondíciu človeka. Môžu viesť k mnohým chorobám a poruchám vrátane obezity, cukrovky, aterosklerózy a dokonca aj rakoviny.

Pomoc v boji proti tuku

Základnou chybou pri začatí boja so zbytočnými kilogramami je siahanie po zázračných tabletách či čajoch, ktoré sľubujú, že sa expresným tempom zbavia nenávideného telesného tuku. Existujú naozaj nejaké doplnky, ktoré vám môžu pomôcť v boji s nadváhou?

Základom v boji o štíhlu líniu nie sú farebné tabletky či infúzie, ale správna výživa a fyzická aktivita. Bez nich žiadny doplnok neposkytne požadovaný účinok. Niektoré prípravky však môžu skutočne pomôcť a skrátiť cestu k zhadzovaniu kilogramov. Odborníci odporúčajú nasledujúce doplnky:

  • sójový proteínový prášok
  • extrakt zo zeleného čaju
  • kofeín
  • kapsacin
  • malinový ketón

Obľúbené sú aj takzvané „spaľovače tukov“, ktoré pomáhajú znižovať telesný tuk. Prípravky s obsahom CLA urýchľujú spaľovanie existujúceho tukového tkaniva, zatiaľ čo tie s L-karnitínom znižujú vstrebávanie tukov. Bez ohľadu na to, aký typ suplementu chcete užívať, buďte opatrní a výber je najlepšie konzultovať s odborníkom.

Previous post L-karnitín – spojenec v boji proti tuku
Next post Výživové doplnky: čo to je