Definícia doplnku stravy nie je striktne definovaná v zákone o bezpečnosti a výžive potravín, čo obratne využívajú firmy, ktoré ich predávajú. Na trhu sú dokonca prípravky so zložením podobným liekom. Zdravý človek užívajúci lieky zbytočne vystavuje svoje telo poruchám homeostázy, čo môže mať rôzne zdravotné dopady. Nezabúdajme, že nadbytok živín nám škodí rovnako ako ich nedostatok.

Dôkladná kontrola etikiet so zložením doplnkov stravy platí aj pre ľudí, ktorí aktívne športujú. Mnohé z nich neboli podrobené príslušnému vedeckému výskumu, ktorý by potvrdil ich účinnosť a vplyv na náš organizmus. To znamená, že rovnaká dávka doplnku zasiahne každého človeka v inej miere alebo nemusí priniesť očakávané výsledky. Preto sa oplatí konzultovať s lekárom prípravky, ktoré hodláme užívať dlhodobo. Nikdy by ste tiež nemali prekračovať odporúčanú dávku – aj keď si všimneme, že doplnok má na nás pozitívny vplyv. Zvýšené množstvo neznamená, že rýchlejšie dosiahneme očakávané výsledky.

Doplnok pre aktívnych ľudí

Dodatočná suplementácia znamená siahnuť po prostriedkoch, ktoré obsahujú množstvo účinných látok. Mal by byť neoddeliteľnou súčasťou výživového a tréningového programu. Telo potrebuje viac zdrojov energie, aby zvládlo efektívnu námahu.

Výživové doplnky sú určené na doplnenie výživových nedostatkov súvisiacich s namáhavou fyzickou námahou. Taktiež mobilizujú telo k práci a pripravujú ho na výrazné stresy. Takže zvyšujú efektivitu, silu a rýchlosť. Priaznivo vplývajú na spaľovanie tukov (tzv. „spaľovače tuku“) a nárast svalovej hmoty (tzv. „suplementy hmoty“). Môžu ovplyvniť aj psychiku športovcov. K zlepšeniu výkonu často prispieva primeraná motivácia a vysoká odolnosť voči stresu.

Takéto opatrenia – pokiaľ sa používajú v odporúčaných dávkach – nemajú negatívny vplyv na zdravie. Najmä preto, že neovplyvňujú hormonálnu rovnováhu tela. Sú voľne predajné a nemali by sa zamieňať s anabolickými steroidmi alebo prohormónmi.

Živiny pre „sochárstvo“ – informácie pre začiatočníkov

Proces tvarovania svalovej hmoty je mimoriadne náročný. Spočíva v redukcii tuku, ktorý je pokrytý svalmi. Je to tiež akcia zameraná na zlepšenie svalových vlákien, čo bude nakoniec viditeľné.

V tejto fáze zohrávajú dôležitú úlohu živiny a doplnky stravy. Aby sme dosiahli želané výsledky, potrebujeme ich v strave ešte viac ako pri budovaní svalovej hmoty. V redukčnom procese nás neustále sprevádza negatívna kalorická bilancia, ktorá vystavuje svaly katabolizmu. Strava je veľmi obmedzená, preto musíme neustále dopĺňať nedostatky vitamínov a minerálov potrebných pre správne fungovanie organizmu.

V prvom rade by nás mali zaujímať aminokyseliny, pretože sú zodpovedné za regeneráciu svalov po cvičení. Siahnite po rýchlo stráviteľnej bielkovine: izoláte (neobsahuje sacharidy a tuky, ale vyznačuje sa vysokým množstvom bielkovín – okolo 85-90%) alebo hydroizobáte (prítomný ako predtrávená bielkovina).

Bezprostredne pred a po tréningu by sme mali konzumovať suplementy s aticko-katabolickými vlastnosťami, medzi ktoré patria: BCAA a glutamín. Sú vysoko biologicky dostupné a účinne regenerujú svaly. Do jedálnička by sme mali zaradiť aj odtučňovače.

Previous post Hromadný tréningový plán – oplatí sa využiť pomoc osobného trénera?
Next post Efektívne cvičenie v šiestich baleniach