Zdravé stravovanie je základom zdravého života. V televízii či na internete veľakrát počujeme, že zdravé jedlo je základ. Jesť spracované veci, rýchle občerstvenie a iné nechutnosti plné cukru a chemickej prísady nás len zabíja. Ako sa teda zdravo stravovať?

V prvom rade ide o diferenciáciu. Mali by ste konzumovať dostatočné množstvo minerálov a živín, ako sú vitamíny. Nájdeme ich vo farebnej zelenine a ovocí, ktoré sú nám naznačené. Okrem toho pitná voda pomáha očistiť telo od toxínov, ktoré sa v nej nachádzajú. Inými slovami, do farebného ovocia a zeleniny sa oplatí investovať, pretože nám dodajú zdravie. Okrem toho ich jedzte sezónne a mrazené, keď sú studené.

Ich prípravky sú tiež dobré, ale najlepšie sú domáce. Do odšťavovača sa navyše oplatí investovať, ak nemáte radi surové ovocie, čo sa dá pochopiť najmä u malých detí. Ak chcete žiť zdravo, musíte sa zdravo stravovať. Voda, zelenina, ovocie a ryby sú základom pre čo najdlhší zdravý život.

Znamená zdravé stravovanie žiadnu zábavu?

Musí byť zdravé stravovanie únavné? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Svoje stravovacie návyky vynášame z domu. Ako deti sa učíme chute. Ak máme radi zeleninu, chudé mäso a nenaučili sme sa jesť sladké, zdravé stravovanie nám nebude robiť problém, pretože je to náš prirodzený životný štýl.

Je však málo ľudí, ktorých v detstve naučili správnym stravovacím návykom. Väčšina z nás miluje tradičnú poľskú kuchyňu s tučnými rezňami, bigos alebo múčnymi jedlami. Na tieto chute sme boli naučení a keď sa prvýkrát pokúsime jesť zdravo, môže to byť pre nás šok. Mali by sme však pamätať na to, že vytváranie návykov, vrátane stravovacích návykov, si vyžaduje čas.

Prvýkrát nám uvarená brokolica bez masla a strúhanky nemusí chutiť, ale po čase si na ňu zvykneme. Najlepšie je zmeniť svoje návyky postupne a nahradiť nezdravé jedlá zdravými. Jablko namiesto čokolády alebo mrkva namiesto chrumiek nám raz určite začne chutiť.

Musí byť zdravé stravovanie drahé?

Zdravé jedlo si u nás získava čoraz väčšiu obľubu. V obchodoch so zdravou výživou je skutočný boom. Žiaľ, musíte uznať, že na to, aby ste sa v takýchto obchodoch zásobili základnými potravinami, potrebujete mať bohatú peňaženku. Priemerná mzda nestačí na to, aby ste si každý deň kupovali produkty s eko nálepkou.

Sú však obchody so zdravou výživou jediným miestom, kde zoženiete produkty bez chemikálií? Odpoveď je jednoduchá – nie nevyhnutne. Môžete tiež zájsť na neďaleký trh. Porozprávať sa s miestnymi farmármi a zistiť, ktorí z nich nepoužívajú pri chove prípravky na ochranu rastlín či iné zlepšováky, zaberie len chvíľu.

Vďaka tomu si budete môcť kúpiť zdravé produkty za malú sumu. Ak bývate na vidieku a máte možnosť zriadiť si pri dome záhradku, je to ešte lepšie. S trochou vytrvalosti si väčšinu zeleniny, ktorá je v kuchyni nevyhnutná, dokážete vypestovať sami. Ak bývate v paneláku, o záhradku na balkóne sa môžete vždy postarať.

Previous post Kľuky – čo by ste mali vedieť o obľúbenom cvičení?
Next post Vplyv športu na ľudské zdravie